Preeklamptik ve normal gebe plasentalarında ki-67 proliferatif indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of ki-67 proliferation index in the placentas of preeclamptic and normal pregnancies
  1. Tez No: 420771
  2. Yazar: BARIŞ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızın amacı; preeklampside termdeki plasentalarda villöz trofoblastların proliferasyon indekslerini incelemek ve elde edilen değerleri normal gebeliklerde elde edilenler ile karşılaştırmaktır. Çalışmamız 2006 yılında Sağlık Bakanlığı Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran 15 preeklamptik, 14 normal gebenin plasentaları üzerinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Bu 15 preeklamptik hastanın 4'ünde İUGR 1 hastada da HELLP saptanmıştır. Bu plasentalarda parafine gömülü doku örneklerinden hazırlanan kesitler Ki-67 monoklonal antikorlar ile immünohistokimyasal olarak boyandı. Her bir kesitte bir projeksiyon mikroskobunda, x400 büyütmede, ki-67 pozitif ve negatif villöz trofoblastlar sayıldı. Normal gebe plasentalarında ki-67 indeksi ortalama 11.47±1.67 ve preeklamptik gebe plasentalarında ortalama 15.53±2.28 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background/aims: Preeclampsia is a pregnancy-specific disease with the increased risk of maternal morbidity and mortality. It is characterised by placental vascular dysfunction. Despite the numerous studies on preeclampsia, studies evaluating proliferation of villous trophoblasts in preeclamptic placentas are limited. Ki67 is a proliferation marker that expresses in the nuclei of proliferating cells. In this study, we examined the proliferation of villous trophoblasts in placentas of preeclamptic patients by using Ki67 and compared it with placentas of normal pregnant patients. Material and methods The current study is a prospective one, including 15 placentas from preeclamptic patients and 14 placentas from normal pregnancies as controls. For detection of proliferation in villous trophoblasts, Ki67 was used. Results The Ki67 index was 11.48±1.67% in normal patients and 15.53±2.28% in preeclamptic patients. There was a difference in Ki67 index between the two groups ( p\0.001). Conclusion Our results support the opinion that trophoblasts undergo regeneration hyperplasia as a result of injuries arising on the villous surface in preeclampsia. Proliferation of trophoblasts may contribute the development of preeclampsia.