Histolojik olarak mide kanseri ile Helicobacter pylori arasındaki ilişki
Relationship between gastric cancers and Helicobacter pylori according to histologic examination
  1. Tez No: 420806
  2. Yazar: AZİZ ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son görüşlere göre H.pylori infeksiyonu mide kanser riskini artırmaktadır. Bu ilişkiyi incelemek amacı ile 60 mide kanserli ve 15 asemptomatik kişi çalışmaya alındı. H.pylori infeksiyonu tanısı için histoloji kullanıldı. Histolojik inceleme asemptomatiklerde antral biyopsilerle, rezeksiyon uygulananlarda tümörsüz dokudan alınan örneklerde yapıldı. Tümör tiplemesinde Lauren klasifikasyonuna uyuldu.H.pylori infeksiyonu diffüz tip mide kanserlerine % 77.8, intestinal tip mide kanserlerine % 55.6 oranında eşlik etmekte idi. H.pylori infeksiyonu mide kanserli hastalarda % 66.7 (40/60) asemptomatiklerde % 73.3(11/15) saptandı. H.pylori infeksiyonu ile mide kanseri ve tipleri arasında anlamlı bir ilişki kurulamadı.
Özet (Çeviri)
According to the recent opinions Helicobacter pylori infection increases the risk of gastric carcinoma. To detect this relationship we studied 60 gastric cancer patients and 15 asymptomathics. For the diagnosis of H.pylori infection, histology was used. Histologic examination for H.pylori infection was done with antral biopsies in asymptomathics, and tumor free tissues who under-gone resection. Lauren classification was used for typing cancer. H.pylori positivity was detected in diffuse type gastric carcinoma with 77.8 %, in intestinal type gastric carcinoma with 55.6 %. H.pylori infection was 66.7 % (40 of 60) in gastric cancer patients, 73.3 % (11 of 15) in asymptomathics. No relation was found between H.pylori infection and gastric carcinoma and types of gastric carcinoma