Mide kanserinde helicobacter pylori sıklığı ve intestinal displazi ile olan ilişkisi
Helicobacter pylori incidence in stomach cancers and its relationship with intestinal dysplasia
  1. Tez No: 281833
  2. Yazar: MEHTAP BİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kanser tüm dünyada en önemli mortalite sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Hem insidansı hem de mortalitesinde belirgin artış gözlenmektedir. Gastrointestinal sistem (GİS) kanserleri tüm dünyada ve ülkemizde önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Yeryüzündeki kansere bağlı ölümlerin yaklaşık %20'si GİS kanserlerine bağlıdır. Ülkemiz genelinde GİS kanserleri arasında ilk sırayı mide, ikinci sırayı ise kolorektal kanserler almaktadır. Helikobakter pylori (H. pylori)'nin sebep olduğu hiperproliferasyonun gastrik kansere yol açan olaylar dizisinin başlangıç noktası olduğu ileri sürülmüştür. Bu hiperproliferasyon da DNA değişikliklerini başlatabilir. Bu değişikliklerin tümü histopatolojik olarak yüzeyel gastritis ile multifokal atrofi, intestinal metaplazi sonuçta displazi ve kansere yol açabileceği ileri sürülmüştür.Çalışmamız da mide kanserinde H. pylori sıklığı ve intestinal displazi ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı polikliniklerine 01.07.2009-01.07.2010 tarihleri arasında dispeptik şikayetlerle başvuran 20-80 yaşları arasındaki hastalar dahil edildi. Üst Gastrointestinal Sistem endoskopisi yapılan ve alınan mide biyopsisi sonucu mide kanseri tanısı konulan hastalar değerlendirmeye alındı. Hastalarda histopatolojik olarak H.pylori pozitifliği ve displazi olup olmadığı araştırıldı. Çalışmadaki hastalar daha önce H.pylori eradikasyon tedavisi almamış ve başka bir malignitesi olmayan hastalardı. Kontrol grubu olarak ise dispeptik şikayetlerle başvuran, yapılan Üst Gastrointestinal endoskopi ile total veya parsiyel gastrit tanısı alan ve histopatolojik tanısı da gastrit olan hastalar alındı.Çalışmamıza 71 mide kanseri, 71 gastritli vaka olmak üzere toplam 142 hasta alındı. Mide kanserli hasta grubunun yaş ortalaması 65,2 ±13,3 yıl iken kontrol grubu olan gastritli hastaların yaş ortalaması 55,9±13,6 yıl idi. Mide kanserli grubun 25 (% 35,2)'i bayan, 46 (% 64,8)'i erkek; gastritli grubun 45 (% 63,4)'i bayan, 26 (% 36,6)'si erkekti. Çalışmaya alınan tüm olgulardan 69 (% 48,6)'unda H.pylori pozitif bulundu. Mide kanserinde 33 (% 46,5) hastada H.pylori pozitif, gastritli kontrol grubunda 36 (% 50,7) hastada H.pylori pozitif tesbit edildi. H.pylori pozitifliği yönünden gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Çalışmaya alınan tüm vakaların 19 (% 13,4)'ında displazi tesbit edildi. Displazili vakaların % 78,9'u mide kanseri % 21,1'i gastritli kontrol grubu idi. Mide kanserli vakalarda displazi tespit edilenlerin % 86,7'sinde H.pylori pozitif idi. Gastritli olgularda ise displazi tespit edilen hastaların % 50'sinde H.pylori pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important causes of mortality all over the world. A significant increase is observed in both incidence and mortality of it. Gastrointestinal system (GIS) cancers are important causes of mortality and morbidity in our country and in the world. Approximately 20% of all cancer related deaths are attributed to GIS cancers in the world. In our country, stomach cancer takes the first place and colorectal cancers take the second place in GIS cancers. It has been suggested that hyperproliferation caused by Helicobacter pylori (H. pylori) is the initiation point of a series of events, leading to gastric cancer. This hyperproliferation may also cause DNA changes. These changes are considered to lead to histopathologically superficial gastritis and multifocal atrophy, intestinal metaplasia and eventually dysplasia and cancer.We aimed to investigate incidence of H. pylori in stomach cancer and its relationship with intestinal dysplasia. 20-80 year old patients, who registered to Internal Medicine, Gastroenterology and General Surgery departments of Ataturk University School of Medicine with dyspeptic complaints, were enrolled for this study. Patients whose upper GIS endoscopies were positive for stomach cancer were chosen for evaluation. These patients were investigated for occurrence of H. pylori and intestinal dysplasia. Patients who received prior H. pylori eradication therapy or who had other malignancy were excluded. The control group consisted of patients whose upper GIS endoscopy revealed total or partial gastritis and histopathological diagnosis was also gastritis.Seventy one stomach cancer and 71 gastritis patients were evaluated in this study. Stomach cancer group had an average age of 65.2±13.3 years while gastritis group had an average age of 55.9±13.6. Stomach cancer group included 25 female (35.2%) and 46 male (64.8%) patients while gastritis group included 45 female (63.4%) and 26 male (36.6%) patients. Sixty-nine (48.6%) of all patients were H. pylori positive, thirty-three patients (46.5%) from stomach cancer group and 36 (50.7%) from gastritis group were H. pylori positive. There was no significant difference between groups in terms of H. pylori incidence. Dysplasia was determined in 19 of all patients (13.4%). 78.9% percent of dysplasia cases were in the stomach cancer group while 21.1 % were in gastritis group. In stomach cancer cases, 86.7% of dysplasia diagnosed patients were H. pylori positive. In gastritis group, 50% of dysplasia diagnosed patients were H. pylori positive. A significant difference between H.