İstanbul Türk Ocağı'nın kuruluşu ve faaliyetleri (1912-1931)
The establishment and activities of Istanbul Türk Ocağı (1912-1931)
  1. Tez No: 420811
  2. Yazar: UĞUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada İstanbul Türk Ocağı'nın kuruluşu ve faaliyetlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Türk Ocakları'nın doğduğu yer olan İstanbul Türk Ocağı'nın yapmış olduğu faaliyetler dönemin şartları çerçevesinde tarihsel empati kurularak anlatılmaya çalışılmıştır. Türkçülük akımı ile hemen hemen yaşıt olan İstanbul Türk Ocağı, anlatılmadan önce Türkçülük konusunda niteleyebileceğimiz bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. İstanbul Türk Ocağı'nın yapmış olduğu faaliyetler alt başlıklar halinde anlatılmıştır. Sıkıntılı bir döneme rastlayan ve uygulanması zor olan faaliyetlerden başlayarak Erken Cumhuriyet döneminde ilk defa yapılmış olan yenilikler vurgulanmıştır. Ocağın yapmış olduğu faaliyetlerin arka planda kalmaması için titizlikle konu ele alınmıştır. İstanbul Türk Ocağı'nın Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı dönemlerinde yapmış oldukları faaliyetler anlatılmıştır. Özellikle Mütareke döneminde yapmış oldukları faaliyetler ile Milli Mücadele'deki etkin rolü ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. Milli Mücadele'de yapmış oldukları faaliyetler İtilaf devletlerini, İstanbul Türk Ocağı'nın faaliyetlerini durdurmaya sevk etmiştir. Bundan dolayı İstanbul Türk Ocağı kapatılmıştır. Mütareke döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e destek vermiştir. Cumhuriyet döneminde İnkılapların gerçekleşmesinde önemli bir misyon üstlenmiştir. Çalışmamızda bu konuda detaylı örnekler verilmektedir. Osmanlı Devleti'nin son döneminde bir kültür kurumu olarak ortaya çıkmış olan bu dernek siyasetten uzak olmaya çalışmıştır. Ancak dönemin şartları siyasi olaylardan uzak kalmasına engel olmuştur. Türk Ocakları'nın 10 Nisan 1931'de feshedilmesi ile birlikte İstanbul Türk Ocağı da kapatılarak Ocağın, alacak, borç, menkul ve gayr-i menkulleri CHF'na devredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The establishment and activities of İstanbul Türk Ocağı (Turkish Nationalist Association) is discussed in this study. Being the place of origin of all Türk Ocakları, the İstanbul Türk Ocağı and its activities was attempted to be cited with historical empathy. Before mentioning the İstanbul Türk Ocağı, which is almost as old as the Turkism movement, one can see that information on Turkism was mentioned. The activities of İstanbul Türk Ocağı is explained in sub-titles. The innovations of the Republic Period are emphasized starting from the troublesome times and activities which were quite difficult to implement. The subject has been approached in a precise manner to serve the purpose of revealing all activities of the association. The services of the İstanbul Türk Ocağı during the Balkan Wars and WWI are illuminated. Their services during the Armistice period and active role in the War of Independence are brought into the forefront. Its services during the War of Independence has motivated the Entente States to stop the activities of İstanbul Türk Ocağı. Thus, the İstanbul Türk Ocağı was closed down. It has supported Ghazi Mustafa Kemal Atatürk during the Armistice period. It has also undertaken a significant role in actualizing the Reforms of the Republic Period. Our study provides extensive examples regarding this subject. Having emerged as a culture foundation during the final period of the Ottoman Empire, the association has always tried to keep away from politics. However, the political circumstances of the period has interfered with this plan. With the abolishment of the Türk Ocakları on April 10, 1931, the İstanbul Türk Ocağı was closed down and its liens, debts, movable and real estate property have been assigned to the CHF.