Türkiye'de belediyelerin yönetimine ilişkin olarak kent bilgi sistemlerinin uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the applicability of urban information systems at turkish municipality management
  1. Tez No: 420810
  2. Yazar: ANIL ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
3 Ekim 2005 tarihi sonrasında AB ile uyum yönünde müzakerelere başlamış olan Türkiye'de, bu sürecinde etkisi ile“Yönetişim”kavramının çerçevesi kapsamındaki söylemlerde önemli bir artış oluşmuş, ve bu kavram ekseninde yerelleşme anlamında belediyelere verilen yetkileri önemli ölçüde arttıran kanuni düzenlemeler (5216 ve 5393 sayılı kanunlar) yapılmıştır. Bu kanunların gerekçelerinde ise, hesap verebilir ve şeffaf bir ortamın oluşturulabilmesine yönelik atıflarda bulunulmuş olmasına rağmen, belediyelere yapılan yetki devrine ait kontrol ve denetim mekanizmalarının oluşturulmasına dair detaylı bir sistematik ortaya konulmuştur. Bu durum ise, rüşvet, usulsüzlük, patronaj gibi problemlere davetiye çıkarır niteliktedir. Bu tezde, gerek 5393 gerekse 5216 sayılı kanunlarda ve bu kanunların gerekçelerinde, belediyelere kurumları görev olarak tevdi etmiş olan Kent Bilgi Sistemleri belediyelere ciddi bir denetim ve kontrol mekanizması olarak önerilmektedir. Şeffaflık ve hesap verebilirliği ön planda tutan Kent Bilgi Sistemleri'nin belediyelerdeki uygulanabilirliğinin tespiti bu tez kapsamında değerlendirilmektedir. Gerek siyasetçilerin oy kaygılarının, gerek bürokratların faaliyet alanlarının dokunulmaz olması yönündeki isteklerinin, gerekse belediyelerde nitelikli eleman eksikliği gibi faktörlerin Kent Bilgi Sistemleri'nin önüne engel çıkarabileceği öngörüsü ile dört tane Kent Bilgi Sistemi kurmuş, dört tane ise Kent Bilgi Sistemi bulunmayan belediyede yüzyüze görüşmeler yapılarak bu sistemlerin önüne çıkabilecek olan engeller araştırılmış, ve tez kapsamında bir uygulanabilirlik indeksi önerilmiştir. Elde edilen veriler, Türkiye'de belediyeciliğin halen ağırlıklı olarak siyaset odaklı yürüdüğünü, bürokratların ise şeffaflık ve hesap verebilirlik yönünde ciddi endişelere sahip olduğunu gösterir niteliktedir. Bulgular, Kent Bilgi Sistemi gibi sistemlerin gereğince uygulanabilmesi için Türkiye'deki belediyelerde önemli zorluklar bulunduğunu doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
After October 3rd 2005, the day that Turkey began negotiations on conformity to European Union, by the effect of this process there has been a significant increase in usage of the term“Governance”, and on paralel some legal changes in means of localization that give municipalities more authorization than before, has been made (laws, although reference has been given to transparency and accountability, it can be seen that there is no specific new mechamism advised for review and control of the increased authority. This situation may lead to graft, corruption and illegality. In this thesis, Urban Information Systems whose implemantations are given as duty to Municipalities in terms of laws are proposed as a review and control mechanism for Municipalities. The applicability of Urban Information systems in Turkish Municipalities is tested in scope of this thesis. The foresights are that, there may be problems regarding the vote concerns on politicians side, or regarding authority loss on bureaucrats side, and also there may be problems on finding qualified staff at Turkish Municipalities for running such systems. In order to come to a conclusion a field research has been made at four municipalities already implemented Urban Information Systems and four that have not yet. An applicability index is developed and advised in this context . The data obtained show that the management of municipalities inTurkey is stil more oriented to politics than citizen, and most of the authorized municipality bureucrats have big problems with transparency and accountability. Almost all findings confirm that there are important difficulties for Turkish Municipalities on applying Urban Information Systems.