Yenidoğan bebeklerde kantitatif ultrason cihazi ıle tibial kemik ses hızının değerlendirilmesi
Evaluation of tibial speed of sound by quantative ultrasound in newborn infants
  1. Tez No: 420827
  2. Yazar: MEHMET ŞAH İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kalsiyum ve fosfor birikiminin çoğu gebeliğin son trimesterinde gerçekleştiğinden prematüre bebekler kemik mineral hastalığı (osteopeni) açısından risk altındadır. Bugün için prematüre osteopenisinin (PO) tanısı halen serum alkalen fosfataz (ALP) düzeyini biyokimyasal değerlendirilmesi ve radyolojik olarak osteopeni ve/veya kırık varlığına dayanmaktadır. Son yıllarda bazı çalışmalar, tibial kemik ses hızının (SOS) kantitatif ultrason (KUS) ölçümlerinin yenidoğan bebeklerin kemik sağlığının değerlendirilmesinde yardımcı bir araç olabileceğini bildirmektedir. Bu çalışma, (i) hasta populasyonumuzu oluşturan farklı gestasyon haftasındaki yenidoğan bebekler için normal SOS değerlerini ortaya koymak, (ii) saptadığımız değerlerin cihazın değerleriyle farklılık gösterip göstermediğini belirlemek, (iii) hasta popülasyonunu oluşturan preterm bebeklerin yenidoğan dönemindeki SOS değerlerindeki değişimi tanımlamak ve (iv) eğer değişiklik varsa, bu SOS değerlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya alınan 360 bebeğin doğumdan sonra ilk hafta içerisinde, 83 prematüre bebeğin ise doğumdan sonraki birkaç hafta boyunca (3-16 hafta) tibial SOS ölçümleri KUS (Sunlight Omnisens, Israel) cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Preterm infants are at increased risk of bone metabolic disease (osteopenia) as most calcium and phosphorus deposition occurs during the last trimester of pregnancy. Nowadays, the diagnosis of osteopenia of prematurity (OP) is based mainly on biochemical evaluation of serum alkaline phosphatase (AP) and radiological evidence of osteopenia and/or fractures. Currently, some studies suggested that quantitative ultrasound (QUS) measurement of tibial speed of sound (SOS) may be a useful adjunct for assessing bone health in newborn infants. This study was performed to (i) establish normative SOS values of our newborn infants at different gestational ages, (ii) assess the correlation between our established values and reference data of the device, (iii) describe longitudinal changes in SOS values in preterm infants during neonatal period, and (iv) if changes are present, to describe the factors influencing these values. The tibial SOS was measured in 360 infants within first week of life, and in 83 premature infants for several weeks after birth (range 3-16 weeks) by QUS (Sunlight Omnisens, Israel) device.