Akut enfeksiyonun hematolojik parametreler üzerindeki etkisi
Akut enfeksi̇yonun hematoloji̇k parametreler üzeri̇ndeki̇ etki̇si̇
  1. Tez No: 420826
  2. Yazar: TÜLİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSU SİPAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Ekim 2000- Ekim 2001 tarihleri arasındaki dönemde Dr.Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Genel pediatri polikliğinine başvuran 159 çocukta prospektif olarak yapılmıştır. Bu çocuklardan akut enfeksiyon tespit edilen ve başka önemli hastalığı olmayan 113 çocuk çalışma grubunu, akut enfeksiyon saptanmayan, yaş ve cinsiyet dağılımı çalışma grubumuza uyan 46 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to investigate the effects of acute infections (e.g., upper respiratory tract infection, acute gastroenteritis, urinary tract infection) on total blood count, the relation of these effects with acute phase reactants, and the level of improvement in the total blood count after the resolution of acute infection. A total of 113 previously healthy children between the ages of 6 months and 12 years were enrolled in the study. The control group consisted of 43 healthy children with proper age and gender distribution. A total of 55.7% of the patients had a decrease of 0.10-2.40 g/dL in Hb values on the 3rd day of acute infections. The comparisons of the 1st, 3rd, and 15th day Htc, RBC, MCV, MCHC, RDW values of the study and control groups revealed no significant differences. 7he 1st day SI, SIBC, and TS values of the study group were low in majority of the patients. Then they gradually increased, finally reaching at their normal levels on the 15th day. There was no significant difference between the sTfR and sTfR/log ferritin values of the study and control groups.