Asimetrik lojistik faaliyetlere yönelik öncelikli doğrusal programlama modeli uygulaması
Application of prioritized linear programming method against asymmetric logistic activates
- Tez No: 420840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SONER APLAK, DR. ORHAN GERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, terör örgütlerinin günümüz savaş konseptindeki yeri, lojistik teşkilatlanmaları, kaynakları ve faaliyetleri ile faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan ikmal maddeleri metodolojik bir yaklaşımla incelenmiş; terör örgütlerinin lojistik faaliyetlerinin engellenmesinde önceliklerin belirlenmesi maksadıyla, tespit edilen ikmal maddelerinin, öncelikli doğrusal programlama modeli kullanılarak sınıflandırılması için bir yöntem önerilmiştir. Çalışmada, Wan Lung Ng (2007) tarafından geliştirilen ve tek bir kriter öncelik sıralamasına dayanan doğrusal programlama modeli esas alınmıştır. Ancak, etkinlik değerlerinin hesaplanmasında, tek kriter öncelik sıralamasının neden olduğu sübjektiflikten kaçınmak maksadıyla, muhtemel tüm alternatif kriter sıralamalarının dikkate alınması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, concept of terrorist activities in current wars, logistic structures of terrorist organizations, logistic resources, logistic activities, and supply material requirements for terrorist activities are investigated in unclassified sources; for eliminating logistic support of terrorists, after revealing items of supply materials, a method of prioritized linear programming for classifying those materials into different classes is proposed. In this study, classification methodology of linear programming improved by Wan Lung Ng (2007), based on single ranked criteria and efficacy values in which all criteria are converted into measurable values by using ABC analysis is used . Since criteria ranking is effective on determining partial average values, to avoid any subjective judgment, all probable combinations of rankings are taken into consideration.