Yenidoğanlarda hiperbilirubinemi ve işitsel nöropati arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between hyperbilirubinemia and auditory neuropathy in newborns
  1. Tez No: 420839
  2. Yazar: GONCA ÜSTÜNBAŞ ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bilirubin düzeyi 20 mg/dl üzerinde olan ve işitme kaybına neden olacak başka bir problemi olmayan yenidoğanlarda işitsel nöropati varlığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Ünitesi'nde işitme taraması yapılmış olan yenidoğanlardan, retrospektif dosya taramalarında bilirubin seviyesi 20 mg/dl'nin üzerinde bulunan ve Joint Committee on Infant Hearing'e göre yenidoğan işitme kaybı risk faktörlerini taşımayan (JCIH, 2007), yoğun bakım öyküsü olmayan (>48s ), yenidoğan dönemde ototoksik ilaç kullanımına maruz kalmayan, kraniyofasiyal anomalileri olmayan, normal ağırlıklı ve miadında doğan 50 bebek dahil edildi. Bu bebekler arasında cinsiyet farkı gözetilmedi. Toplam 40 bebek çalışma protokolünü tamamladı. Değerlendirilen bebeklerden, O-ABR testinde geçemeyen veya ek problemi olanlara odyometrik inceleme ve immitansmetrik ölçümler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya devam eden ve protokolü tamamlayan 40 bebekten, 39'u normal işitmeye sahipti, 1 bebekte asimetrik sensörinöral tip işitme kaybı elde edildi. Bu bebeğin metabolik hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan gelişim geriliğine rağmen işitme cihazlı rehabilitasyon ile konuşma gelişimi mevcuttu. Sonuç: Çalışmamız sonucunda indirekt hiperbilirubinemi dışında işitme kaybı ile ilgili risk faktörü taşımayan, miadında ve normal ağırlıklı doğan, ailesinde akrabalık öyküsü bulunmayan bebeklerde işitsel nöropati varlığı tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate auditory neuropathy in newborns whose bilirubin levels were above 20 mg/dl and who didn't have other problems that may cause hearing loss. Material and Method: Fifty term infants were found with normal birth weight whose bilirubin levels were above 20 mg/dL in retrospective case detection. They have no any hearing loss risk factors that mentioned in Joint Committee on Infant Hearing (JCIH, 2007), ototoxic medication, craniofacial anomalies and history of neonatal intensive care unit (>48h). Infants were selected among hearing screened babies in Ondokuz Mayis University, School of Medicine Otolaryngology Department of Audiology Speech and Voice Disorders Unit. Gender differences were ignored in selected infants. Forty infants completed study protocol. Audiometric and immitansmetric assessments were applied to infants who couldn't pass O-ABR test or had secondary problems. Results: Thirty nine infants of 40 were found to have normal hearing and one had asymmetric sensorineural hearing loss. She had speech development by rehabilitation with hearing aid in spite of her developmental problems caused by metabolic disease. Conclusion: At the end of our study, the presence of auditory neuropathy wasn't found in term infants with indirect hyperbilirubinemia, only one baby had asymmetrical bilateral sensorineural hearing loss.