Laringovideostroboskopik inceleme ve skorlama ile laringofarengeal reflü tanısında ampirik lansoprazol kullanımının etkinliği ve tedavi ile larengeal bulgulardaki değişimler
Effectiveness of the use of empi̇ri̇cal lansoprazole i̇n diagnosis of laryngopharyngeal reflux by laryngovi̇deostroboskopi̇k analysis and scoring system and changes in the fi̇ndi̇ngs of laryngopharyngeal reflux wi̇th treatment
- Tez No: 420923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜLEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Laringofarengeal reflü (LFR) optimal değerlendirmesi hala tam olmayan bir hastalıktır. Altın standart olarak kabul edilen pH monitörizasyonunun bile nonasid reflüyü göstermede yetersiz kalması, kullanım zorluğu nedeniyle hastalara tanı aracı olarak kabul ettirilememesi, ayrıca prob sayısı, yerleştirileceği bölge ve sonuçların yorumlanması konusunda hala tartışmaların varlığı hekimleri yeni tanı yöntemlerine yönlendirmektedir. Bu çalışma ile LFR düşünülen hastaların semptom ve bulguları skorlanıp ampirik tedavi başlanarak, tedavinin 1. ve 3.ayında gelişmelerin değerlendirilmesiyle kesin tanıya gidilmesi ve endoskopik bulgulardaki değişikliklerin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Metod:.Ocak 2005 – ocak 2006 tarihleri arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (TEAH KBB) polikliniğine gıcık tarzında öksürük, globus ve ses kısıklığı şikayetleri ile başvuran ve ses laboratuarında laringovideostroboskopik incelemeleri ve kayıtları yapılıp, Reflü semptom indeksi ( RSİ) 13'ün, Reflü bulgu skoru (RBS) 7'nin üzerinde olan 122 hasta LFR ön tanısı ile çalışmaya dahil edildi. Her hastanın tedavi öncesi ve günde iki kez 30 mg lansoprozol tedavisinin 1. ve 3. ayı RSİ ve RBS değerleri tanıyı doğrulamak amaçlı karşılaştırıldı. Ayrıca tedavi ile reflünün endoskopik bulgularındaki değişiklikler kantitatif olarak ortaya konuldu. Sonuçlar: Tedavi sonrası RBS ve RSİ, tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında semptom ve bulgularda 1. ve 3. ayda meydana gelen düzelme anlamlı bulunmuştur. Bu sonuç RBS ve RSİ'ye göre reflü düşünülen hastalarda tanıyı doğrulamaktadır. Ayrıca tedavi sonrası tüm semptom ve bulgu skorları ile tedavi öncesi skorlar arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki olması kullandığımız değerlendirme kriterlerinin değişimin izlenmesi açısından geçerli olduğunu gösterir. Bu da bize poliklinik şartlarında kolaylıkla uygulanabilecek bir tanı yöntemi sağlar. Çalışmamızda 1.ay ve 3. ay tam iyileşme gerçekleşmemiş; RSİ ve RBS arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak tedavi ile granulasyon dokusu hariç tüm bulgularda düzelme izlenmiş ve endoskopik bulgular tedaviye cevabın izlenmesi açısından uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: There is no optimal method for evaluation of the laryngopharyngeal reflux disease. Although the pH monitoring is a gold standard for diagnosis, the diffuculty of application and the insufficiency especially in non-asid reflux patients, makes the test mpractical for screening and diagnosing the disease. Our study aim to evaluate success of medical treatment in patients suffering LFR disease, by scoring findings and symptoms with ampiric treatment with a follow up period of 1 and 3 months respectively. Also we quantitively measured the changes in the endoscopic findings with treatment. Method: Our study included 122 patients whom had the complains of globus, caughing and soarness were examined in the TEAH ENT clinic between the January 2005 - January 2006. The patients suffering of possible LFR disease were examined in the voice labaratory with the laryngovideostroboscopic device and all results were recorded for further evaluation. RSI and RFS were referred as 13 and 7. Patients were treated with lansoprozol twice a day. All patients were evaluated before and during the treatment period at 1 and 3 months. RSI , RFS records were correlated and statisticaly tested to confirm diagnosis of LFR. Results: RFS and RSI records were evaluated before and during treatment at 1 and 3 months. These results revealed a significant improve in findings and symptoms due to treatment modality. These results shows that RFS and RSI were correlated with LFR disease and confirm the diagnosis. On the other hand the finding and symptom scores before and after treatment were compared and the results were statistically significant. Which actually strengthens the reliability of the score indecies that we have been used in the study. All patients were succesfully treated and a full recovery was observed at end of third month of medication. No statistically significant relationship was found between the RSI and RSS scores, but in exception to the granulation formation all findings were improved after treatment. This study shows that the RFS, RSİ and ampiric treatment may be a useful, practical method for diagnosing and follow up of LFR .