Kardiopulmoner bypass ve inflamatuar yanıtta geç dönem uygulanan hemofiltrasyonun (vvhf) etkisi
  1. Tez No: 420924
  2. Yazar: HASAN HAKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT AŞLAMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kardiopulmoner Bypass (CPB) kullanılan açık kalp cerrahisi vakalarında, kan ile yabancı materyalin karşılasması dışında cerrahi travma, iskemi-reperfüzyon olayı, vücut ısısındaki değişimler ve endotoksemi nedeniyle komplex ve sistemik inflamatuar bir olay gerçekleşmektedir. Bu çalışmada amaç, sonuçta gelişen inflamatuar yanıtı ortadan kaldırmak değil organizmanın tolere edebileceği seviyeye çekmek ve hemofiltrasyon (CVVHF) kullanılarak inflamatuar ara mediatörlerin temizlenmesi ile hastanın klinik cevabının değerlendirilmesidir. İnterleukinler arasındaki ilişkinin ve adhezyon moleküllerinin HF ile miktarının değiştirilmesi, CPB nedeniyle etkilenen seçilmiş vakalarda bu yöntemin tedavide rutin kullanılması öngörülmüştür. Çalışma, Başkent Üniversitesi Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakımda yürütülmüştür. Çalışmaya; diyabeti, böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu bulunmayan, daha önce açık kalp ameliyatı olmamış, CPB ortalaması, kliniğimiz ortalaması üzerinde olan (35dk), açık kalp ameliyatına alınmış randomize 10 hasta seçilmiştir. Hastalar, CPB bitiminden sonraki 4-6. saatlerde hemofiltrasyona alınmış ve rutin yoğun bakım takibinde izlenmiştir. Hastaların biyokimyasal ölçümlerinden; IL-6, IL-10, albümin, CD11b, BUN, kreatinin, SGOT, LDH, CK-MB, CRP, Laktat ve kan gazı düzeylerine preoperatif, postoperatif, CPB sonrası 4.saat, 12.saat, 24.saat, 48.saat ve 72.saatlerde bakılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 53.9  14.3 yıldır. Çalışmaya alınan hastaların 9'u erkek, 1'i kadındır. Hastaların 3' üne kapak replasmanı, 7' sine koroner bypass ameliyatı yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; lökosit sayılarına bakıldığında, CD11b ile lökosit VVHF sonrası ve lökosit 12.saat sayılarında ilişkinin bozulmuş olduğu görülmüş, lökosit a-v fark HF sonrası ve 24.saat sayıları ile VVHF süreleri arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Bu sonuçlarla geç dönem yapılan VVHF işlemi ile CPB sebebi ile ortaya çıkan inflamasyon ve organ hasarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) used in open heart surgery patients, the blood of foreign material meets the non-surgical trauma, ischemia-reperfusion event, the body changes in temperature and endotoxemia complex and systemic inflammatory event takes place. The aim of this study, ultimately developing inflammatory draw level will not tolerate the organism to eliminate the response and hemofiltration (CVVHF) using inflammatory to evaluate the patient's clinical response to the cleaning of intermediate mediators. The relation between interleukins and changing the amount of the adhesion molecule with HF, in selected cases affected due CPB routinely used in therapy is provided of this method. The study was carried out at Baskent University Hospital, Cardiovascular Surgery Intentensive Care. In this study patients without diabetes, kidney or liver function disorders, patients who had never before open heart surgery has been selected. The mean CPB, in our clinic is on average (35m), 10 patients were randomized to open-heart surgery has been selected. Patients after the end of CPB 4-6. hours taken to hemofiltration and monitored in intensive care routine. Biochemical measurements of the patients; IL-6, IL-10, albumin, CD11b, BUN, creatinine, AST, LDH, CK-MB, CRP, lactate and blood gas levels preoperatively, postoperatively, the 4th hour after CPB, 12. Clock, 24th hours, 48 .hr and it was examined at 72 h. The average age of patients was 53.9  14.3 years. 9 of the patients in the study were male and 1 female. 3 Patients' reputation valve replacement, and 7 patients with coronary artery bypass surgery is performed. In conclusion; Considering the number of leukocytes, after VVHF leukocyte CD11b and was found to be impaired on the number of leukocytes 12. Clock, leukocyte-v difference was found to be a significant relationship between VVHF time with HF and after the 24th hours count (p 0.05). From these results the late inflammation associated with CPB because the operation made VVHF and decreased the organ damage.