Bileşik ısı güç sistemleri ve matematiksel modellenmesi
Combined heat-power systems and mathematical modelling
  1. Tez No: 420927
  2. Yazar: MEHLİKA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Enerji konusunda önemli sorunların olduğu, günümüz teknolojisi ile bu sorunu çözecek bir enerji biçimi bulunamadığı için şu an kullanımdaki birincil enerji kaynaklarından yüksek verim elde edilmesi gerekir. Klasik sistemlerde, ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi elektrik şebekesinden, ısı enerjisi ise buhar kazanından elde edilir. Kojenerasyon santrallerinde ise tek enerji kaynağı kullanılarak mekaniksel güç ve ısı enerjisi bir arada üretilir. Ayrıca klasik sistemler oluşabilecek enerji kesintilerinden etkilenebilir. Özellikle imalat endüstrileri için kesintisiz enerji ve proses buharı büyük bir öneme sahiptir. Kısa süreli enerji kesintileri bile kimya, kağıt, metalurji,gıda ve maya üzerine çalışan firmalar için çok önemli büyük ekonomik kayıplara yol açabilir. Halbuki bileşik ısı-güç üretim sistemleri şebeke ile uyumlu çalışarak enerji kesintilerinden etkilenme oranını en aza indirir. Bu tezde, verimli enerji üretmek için geliştirilmiş sistemler olan elektrik ve ısıyı aynı sistemde üreten bileşik ısı-güç üretim sistemlerinin çalışmaları incelenmiştir. Ayrıca ele alınan örnek bir sistemin matematiksel modeli oluşturularak simülasyonu yapılmış ve elektrik üretimi kontrolü hakkında çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order not to be found any kind of energy to solve the problems about energy by the recent technology which has important high efficiency has to be obtained by the primer energy resources in use. In classical systems, electrical energy reuired is got from power grids and heat energy is from steam boiler. The cogeneration which is defined as combined production of heat and power is an combined production of mechanical powerand heat energy in the same central over a single energy source. Besides this, classical systems could be effected by possible energy interruption. Especially for the manifacturing industry, an uninterrupted supply of power, proses steam and cooling is of existential importance. Even short-term outages can couse major economic losses for companies in the chamicals, paper, metallurgical, food and brewing industries. However, operating combined heat and power production systems computed with grids, ratio effected by power interruption is reduced minimum. In this thesis, operating of combined heat and power generating systems which produce electricity and heat that is developed for transfering efficient energy at the same system are discussed. Generated electricity control is examined by acquiring mathematical model of a selected system.