Kombine türbin-buhar sistemlerinde optimum güç modellemesi
Optimum power modeling in combined turbine-steam systems
- Tez No: 700758
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Global enerji krizi, üretim, iletim, dağıtım sistem kayıpları ve artan enerji tüketimi yerel üretime (perakende) geçmek için gerekli ve uygun teşviklerin artmasına neden olmuştur. Yerel üretimin daha verimli olması için kombine türbin-buhar optimum güç sistemlerin kullanılması her geçen gün daha çok önerilmektedir. Bu tez çalışmasında CCHP sistemleri kullanılan yerel üretimin önemi ele alınmıştır. CCHP sistemlerinin irdelenerek araştırılması ve seçimi için, farklı CCHP sistem türleri analiz edilmiştir. Ana çevrim ve aktüatör tipi, ısı ve güç talebi miktarına bağlı seçim kısıtlamaları, uygulama türlerin açısından incelenmiştir. Çalışmada kombine türbin-buhar optimum güç sistemlerindeki teknolojik gelişmeler incelenerek, büyük güçlü enerji santrallerinin ülke çapında iletim ve dağıtım ağlarına entegrasyonu ve bakımından kaynaklanan sorunların irdelenmiştir. Enerji kayıplarının, çevre sorunlarının azaltılması, pasif savunma ve sistem sermayesinin hızla geri dönüşü gibi faydalar, matematiksel ve simülasyonlarla ispatlanarak ileriye dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The global energy crisis, generation, transmission, distribution system losses and increased energy consumption have led to increased necessary and appropriate incentives to switch to local production (retail).It is recommended more and more to use combined turbine-steam optimum power systems to make local production more efficient. In this thesis, the importance of local production using CCHP systems is discussed. Different CCHP system types are analyzed for the investigation and selection of CCHP systems. The main cycle and actuator type, selection constraints depending on the amount of heat and power demand, are examined in terms of application types. In the study, technological developments in combined turbine-steam optimum power systems were examined, and the problems arising from the integration and maintenance of large-powered power plants into transmission and distribution networks across the country were examined. Benefits such as reduction of energy losses, environmental problems, passive defense and rapid return of system capital have been proven by mathematical and simulations and forward-looking suggestions have been made.