The effect of hedonic shopping values and price in different age, gender and income groups for mobile phone
Hedonık tüketim değerleri ve fiyatın cep telefonu ürününde farklı yaş, cinsiyet ve gelir gruplarında etkisi
  1. Tez No: 420995
  2. Yazar: AHMET KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN, YRD. DOÇ. DR. CANER GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüz pazarlamasında, tüketiciyi anlama çok önemli hale geldi. Teknoloji, iletişim ve bilişimin gelişmesiyle tüketim farklı boyutlar kazandı. Pazarlamacılar tüketici davranışlarını tanımaya çalışırlarken, aynı zamanda tüketicileri daha fazla tatmin edebilmek için onların ihtiyaçlarına uygun pazarlama programları ve ürünler geliştirmeye çalışmaktalar. Başarılı bir pazarlama planı için hedef kitle iyi analiz edilmeli ve incelenmeli. Tüketiceler sadece ihtiyaçları için değil, aynı zamanda keyif almak içinde alış veriş yaparlar. Bu aşamada, hedonik tüketim kavramı olduğundan daha da büyük bir hal alıyor. Tüketiciler hedonik duyguları altında alışveriş yapsalarda kararlarını fiyattan etkileniyor.Bu çalışmanın amacı cep telefonu ürününde farklı yaş ve cinsiyet gruplarında hedonik tüketim değerleri ile fiyatın etkisini ölçmektir. Çalışma sonunda cinsiyet grupları arasında önemli bir fark çıkmasada, farklı yaş gruplarında önemli farklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s marketing, consumer understanding became extremely important. Consumption attains a different dimension because of developing areas of technology, communication and informatics. The marketeers try to recognize consumer behaviour and they try to make products and marketing programs according to consumer?s needs so they can make consumers more satisfied. For successful marketing plan, the targeting audience should be examined and analysed. Consumers not only do shopping to satisfy their needs but they also try to enjoy the shopping act. In this context hedonic consumption concept looms large. However consumers make their shoppings under the hedonic feelings, their decisions are also affected by the price.The purpose of this study is to determine the effect of price and hedonic shopping value in terms of different gender, age and income groups for mobile phone product. In the end of the research, while there is no significant difference in gender groups, there is significant difference in age groups.