Prostat adenokarsinomunda PCR ile TMPRSS2-ERG gen füzyonunun gösterilmesi
Demonstration of TMPRSS2-ERG gene fusion by PCR in prostate adenocarcinomas
  1. Tez No: 421020
  2. Yazar: CANSU ABAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.ŞEYDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Prostat Adenokarsinomunda PCR İle TMPRSS2-ERG Gen Füzyonunun Gösterilmesi TMPRSS2 (transmembran proteaz, serin 2) promotorunun, erythroblastosis virüs E26 (Ets) gen ailesiyle füzyonu, prostat kanserinde sık olarak izlenir. TMPRSS2, androjen yanıtlı bir transmembran serin proteazıdır. Ets gen ailesi, iyi korunmuş DNA bağlanma bölgesi ve N-terminal düzenleyici bölge içeren, transkripsiyon faktörleridir. Bu genlerin füzyonu, prostat tümör hücrelerinde, androjen bağımlı Ets faktör transkripsiyonuna neden olur. En yaygın füzyon TMPRSS2- ETS-ilişkili gen ( ERG)'dir. Ayrıca ETV1, ETV4 ve ETV5 füzyonları da tanımlanmıştır. Çalışmamız yaş ortalaması 64 (46-88), PSA değerleri ortalama 10,4 (0,6- 116,4) olan 101 hastadan oluşmaktadır. 20 olgu BPH, 31 olgu gleason skor 6, 25 olgu gleason skor 7 ve 25 olgu gleason skor 8 ve üzeridir. Çalışmaya dahil edilen olgulardan Gleason skor 8 ve üzeri olan 14 olgu TUR-P'den, geri kalan 87 olgu radikal prostatektomi den oluşmaktadır. Olgularımıza ait parafin bloklardan, RT-PCR yöntemiyle TMPRSS2- ERG gen ekspresyonu çalışılmıştır. Toplam 20 BPH olgusunun 8'inde (%40) ERG ve TMPRSS2 ekspresyonu saptanmış, 12'sinde (%60) görülmemiştir. Otuz bir Gleason skor 6 (Düşük grade'li) olgu ve 25 Gleason skor 7(orta grade'li) olgunun tamamında ERG ve TMPRSS2 ekspresyonu görülmüştür. Yirmi beş Gleason skor 8 ve üzeri (yüksek grade'li) olguda ERG ve TMPRSS2 ekspresyonu izlenmemiştir (p=0,000) . Ekspresyon, sağ kalımla, Gleason skorla ile ilişkili bulunmuştur (p0,05). Çalışmamızda, TMPRSS2/ERG ekspresyonunun düşük gleason skorlu ve periferal zon tümörü olan olgularda pozitif olduğunu saptadık. Gleason skoru yüksek olan olgularımızda TMPRSS2/ERG ekspresyonunun olmaması, bu tümörlerin transizyonel zonda yerleşmesine bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Periferal zondan gelişmiş ve genellikle radikal prostatektomi ile örneklenen tümörlerde ekspresyon varlığı, periferal ve transizyonel zondan gelişen tümörlerin farklı moleküler yolaklar izlediği görüşünü desteklemektedir. Bununla birlikte, tümör gelişim yolağının ilk basamaklarında, ekpresyonun daha etkin olup, ileri basamaklarda ise farklı moleküler yolakların devreye girmesi olası bir diğer mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
Demonstratıon Of TMPRSS2:ERG Gene Fusıon By Pcr In Prostate Adenocarcınomas Promoter of TMPRSS2 (transmembrame protease, serine 2) and erythroblastosis virus E6 (Ets) gene family fusion is common in prostate cancer. TMPRSS2 is an androgen regulated serine protease. Ets gene family is a transcription factor including a highly conserved DNA binding domain and Nterminal regulating region. The fusion of these genes lead to androgen regulated Ets factor transcription in prostatic tumor cells. Most common fusion is TMPRSS2-ETS related gene (ERG). ETV1, ETV4, and ETV5 fusions are also identified. Our study consists of 101 patients with mean age of 64 (46-88), mean PSA level of 10,4 (0,6-116,4). Twenty cases had BPH, 31 cases had Gleason score of 6, 25 cases had Gleason score of 7, and 25 cases had Gleason score of 8 or greater. Among the cases involved in the study, 14 with Gleason score of 8 or greater obtained from TUR-P, the rest 87 obtained from radical prostatectomy. TMPRSS2-ERG gene expression was studied by RT-PCR from the paraffin-embedded blocks of our patients. Among the whole 20 cases of BPH, ERG and TMPRSS2 expression was detected in 8 (40%) cases, wasn't detected in the remaining 12 (60%). ERG and TMPRSS2 expression was seen in all the thirty-one cases with Gleason score of 6 (low grade), and 25 cases with Gleason score of 7 (intermediate grade). ERG and TMPRSS2 expression wasn't shown in twenty-five cases with Gleason score of 8 or greater (high grade) (p=0,000). Expression was associated with survey, Gleason score (p0,05). In our study, we found out that TMPRSS2/ERG expression was positive in the cases who had low Gleason score and peripheral zone tumor. The lack of TMPRSS2/ERG expression in our cases with high Gleason scores makes us to think that this might be due to the fact that these tumors are localised in the transitional zone. The existence of expression in tumors that developed from the peripheral zone, which were usually exemplified with radical prostatectomy, shows that the tumors that develop from the peripheral and transitional zones follow different molecular pathways. Nevertheless, in the first steps of tumor development pathway, expression is more effective, as another possible mechanism is different molecular pathways play role in the further steps.