Removal of nitrate from domestic wastewaters using algae
Evsel atıksulardan alg kullanarak nitrat giderimi
- Tez No: 421301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM LATİF SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında; evsel atıksularda nitrat gıderimi üç mıkro alg türü Chlorella vulgaris, Scenedesmus obliquus ve Spirulina platensis, kesikli reaktörlar kullanarak incelenmiştir. Deneyler aerobik şartlarda aydınlık ve karanlık döngüsü uygulanarak yürütülmüştür. Bu çalışmanın ana hedefi, evsel atıksulardan ve mikroalg kültür ortamlarından nitrat giderimi yapmaktır. Ayrıca amonyum ve nitrit giderimleri de izlenmistir. Deneyler sırasında KOİ ototrof ve heterotrof üremelerini ayırmak için, klorofil-a ise alglerin üreme indikatörü olarak kullanılmıştır. Kullanılan deneyler sırasında üç farklı besi ortamı; Bold's Basal Medium (BBM), Blue Green Medium (BG11) ve evsel atıksu (EAS) kullanılmıştır. Chlorella vulgaris, Scenedesmus obliquus ve Spirulina platensis türleri nitratı sırasıyla EAS ortamından; %99, %98,5 ve %49,36 oranında, normal kültür ortamından ise (BBM ve BG11) %16, %30,45 ve %63,36 oranında gidermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study three types of microalgae Chlorella vulgaris, Scenedesmus obliquus and, Spirulina platensis were used to remove nitrate from domestic wastewater using batch reactors. The experiments were run under the aerobic conditions and, a 16/8 hrs light/dark cycle was applied. The main purpose of this research was to determine the nitrate removal rates of these microalgae and to monitor the changes in other nitrogen compounds. COD is used to differentiate between autotrophic and heterotrophic growth. Chlorophyll-a concentration were used as an indicator microalgae growth during the experiment. Bold's Basal Medium (BBM) was the growth media for Scenedesmus obliquus, Chlorella vulgaris, where as Blue Green Medium (BG11), was use for Spirulina platensis. Chlorella vulgaris, Scenedesmus obliquus and Spirulina platensis were able to remove 99%, 98.5% and 49.36% of nitrates from DWW, 16%, 30.45% and 63.36% of nitrates in culture growth media respectively.