Kaymaz Altın Tesisi atıklarından flotasyon yöntemi ile altının geri kazanımı
Recovery of gold from the residual of Kaymaz Gold Plant by flotation method
- Tez No: 421302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH METİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Altın tesis atıklarının değerlendirilmesini temel alan bu çalışmada, Kaymaz Altın Madeni siyanür liçi tesis atıklarının mineralojik karakteri belirlendikten sonra flotasyon yöntemi ile proses esnasında kazanılamayan altın taneciklerinin kısmi olarak kazanımı sağlanmıştır. Liç yönteminde kazanılamayan altın taneciklerinin diğer metal elementler ile olan ilişkisi incelenmiş, ancak yapılan araştırmada doğrusal bir ilişki tespit edilememiştir. Tesis besleme örneğine yapılan farklı öğütme boylarındaki liç testleri sonuçlarına göre, ince boyda altının liç ile kazanımının arttığı tespit edilmiştir. Mineralojik analizler esnasında tespit edilemeyen altının, diğer mineraller ile ilişkisinin gözlenebilmesi için tanımlayıcı liç testleri yapıldıktan sonra alınan sonuçlarla öncelikle numunenin tane boyu değiştirilmeden, altının yanı sıra farklı metallere karşı da seçiciliği olan çeşitli toplayıcıların etkisi denenmiştir. Toplayıcılar arasından etkili olanlar seçilerek ve numunenin tane boyu küçültülerek çalışmalara devam edilmiştir. Alınan konsantre ile yapılan mineralojik analizlerde 10 µm'den daha küçük boylarda silvanit mineraline rastlanmıştır. Tiyofosfat türevi toplayıcıların ince tane boyunda cevher üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Testlere, aktivatör ilaveleri ve sülfidizasyon çalışmaları ile devam edilerek altın kazanım oranının artırılması sağlanmıştır. Çalışmalar neticesinde liç esnasında çözünemeyerek atık katıda kalan altın tanelerinin mikroskobik yöntemlerde tespit edilemeyişi ve tanımlayıcı liç testlerinin bazı aşamalarında liç verimlerinin diğer aşamalara göre daha yüksek olması nedeni ile Kaymaz tesis atıklarının görünmez (invisible) yapıda olduğu öne sürülebilecekken konsantreden yapılan mikroskobik incelemelerde görülen silvanit minerali ile alınan flotasyon konsantrelerinin yarı refrakter yapıda olduğu ve hiçbir ön işlem yapılmadan direk siyanür liçi yapılsa da mevcut altının tamamıyla kazanılamayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study which based on to recover the tails of gold plant, after establishment of mineralogical characteristics of cyanide leaching plant tails of Kaymaz Gold Plant froth flotation process was carried out and the gold particles that cannot be gained during the leaching process were recovered partially. The relationship between the gold particles that cannot be gained by leaching and the other metallic elements was investigated, but a linear relationship was not identified in the research conducted. Diagnostic leach tests were carried out to observe the relationship of the gold which could not detected in mineralogical analysis with the toher minerals. Firstly, with the results of diagnostic leach tests, the effect of various collectors which have selectivity against of the other metals as well as gold has been tried without any change of the particle size of the sample from the tail of plant. The experiments have been carried out by selecting the effective collectors and by decreasing the particle size of the sample. Sylvanite particles which were finer than 10 µm had been detected in the mineralogical analysis of concentrate. It has been established that the collectors which are derivatives of thiophosphate has a positive effect on the fine sized sample. It had been provided to incrase the gold recovery rates by addition of activators and by sulphidization. As result of the tests, at the point of asserting the claim of the tails of Kaymaz Gold Plant which could not dissolve while leaching were invisible because they could not been observed in mineralogical analysis and the leaching recoveries of some of the diagnostic leach tests were higher than the other ones; it was established by the sylvanit mineral which observed in mineralogical analysis of concentrate that the flotation concentrate had a semi-refracter character and to recover all of the gold from ore was not possible if there were any pre-treatment processes.