Silifke-Erdemli kuzeyindeki miyosen yaşlı kayaçların petrografik ve sedimantolojik incelenmesi
Petrographical and sedimantological investigation of miocene rock units at northern Silifke-Erdemli
  1. Tez No: 421330
  2. Yazar: BANU TÜRKMEN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ATTİLA ÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma alanı Orta Toroslar'da Mut Havzası içerisinde Mersin iline bağlı Silifke ve Erdemli ilçelerinin kuzeyinde yeralan Miyosen yaşlı birimleri kapsamaktadır. Bu çalışmada Mut Havzası'nda çökelen Miyosen yaşlı istifin stratigrafisi incelenmiş, ayrıntılı sedimanter fasiyes, mikrofasiyes analizi yapılmış ve havzanın paleocoğrafik evrimi ortaya konulmuştur. Çalışma alanı içerisinde ofiyolitik temel kayaçlar üzerine uyumsuzlukla, karasal kökenli Gildirli Formasyonu olarak adlandırılan alüvyon yelpazesi çökelleri gelmektedir. Bu çökeller üzerinde Geç Burdigaliyen'de meydana gelen bölgesel ölçekte gelişen transgresyon ile denizel karbonat platformu çökelleri olan Mut ve Köselerli Formasyonları yer almaktadır. Geç Serravaliyen döneminde ise bölgesel ölçekte görülen bağıl deniz düzeyi düşmesine bağlı olarak gelişen zorunlu regresyon nedeniyle bu karbonat çökelleri üzerine keskin dokanaklı olarak karasal kökenli Dağpazarı Formasyonu gelmektedir. Erken Tortoniyen'de östatik deniz düzeyinde meydana gelen yükselme bölgesel ölçekte yeni bir transgresyona yol açmış ve Dağpazarı Formasyonu üzerine yeniden denizel karbonat çökelimleri gerçekleşmiştir. Böylece resifal kireçtaşlarından oluşan Tırtar Formasyonu ve ince tabakalı marn-kireçtaşından meydana gelen Ballı Formasyonunun havza çökelleri oluşmuştur. Bu çalışmada, Sıraç mevkiinde yapılan sedimantolojik ve petrografik çalışmalara göre 4 adet fasiyes ve 7 adet de mikrofasiyes tanımlaması yapılmıştır. Bu fasiyes tipleri, kalsirudit (F-1), düzlemsel paralel katmanlı kumtaşı (F-2), kaba taneli kumtaşı (F-3), kırmızı renkli granül konglomera (F-4)'dir. Mikrofasiyes tipleri ise; mercanlı bağlamtaşı (MF-1), biyoklastik tanetaşı (MF-2), biyoklastik istiftaşı (MF-3), iri bentik foraminiferli biyoklastik istiftaşı (MF-4), kırmızı alg ve bryozoalı istiftaşı (MF-5), bentik ve planktonik foraminiferli biyoklastik istiftaşı (MF-6) ve biyoklastik vaketaşı (MF-7) olarak adlandırılmıştır. Bu sonuçlara bağlı olarak havzada açık platform, platform kenarı, resif, yamaç, yamaç önü ve açık şelf ortamlarında çökelimlerin meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study area contains Miocene rock units, which crop out in Mut Basin to the north of Silifke and Erdemli districts of Mersin. In this study, stratigraphy of the Miocene sequence is examined, detailed sedimentary facies and microfacies analyses are carried out, and the paleogeographical evolution of the basin is interpreted. In the study area basement ophioplitic rocks are unconformably overlain by alluvial fan deposits known as Gildirli Formation. On these, carbonate platform sediments of Mut and Köselerli Formations, deposited due to a regional-scaled transgression that occurred in Late Burdigalian, are observed. Terrestrial Dağpazarı Formation overlies these sediments with a sharp contact due to a forced regression related to sea level fall in Late Serravallian. In early Tortonian, eustatic sea level rise caused a new regional-scaled transgression giving rise to the development of carbonate reef limestone of Tırtar Formation and thin-bedded marl-limestone of Ballı Formation. Petrographic and sedimentologic studies conducted in the Sıraç area yield, 4 facies and 7 microfacies. These facies types are named as calcirudite (F-1), planar parallel stratification sandstone (F-2), coarse sandstone (F-3) and red granular conglomerate (F-4). Microfacies types are named as coral boundstone (MF-1), bioclastic grainstone (MF-2), bioclastic packstone (MF-3), bioclastic packstone with larger benthonic foraminifera (MF-4), packstone with red algae and bryozoa (MF-5), bioclastic packstone with benthonic and planktonic foraminifera (MF-6) and bioclastic wackestone (MF-7). These facies indicate deposition basin, open platform, platform margin, reef, slope, toe of slope and deep shelf environments.