Türkiye'de teknogirişimcilik desteklerinin analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yardımıyla incelenmesi
Analysis of techno-initiative supports in Turkey via analytic hierarchy process (AHP)
- Tez No: 421342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknoloji tabanlı girişimler, günümüz ekonomileri açısından kritik öneme sahiptir. Bu sebeple günümüzde birçok ülke bu girişimlerin artmasına yönelik stratejiler ortaya koymaktadır. Dünyada teknoloji tabanlı girişimleri destekleyen farklı programlar mevcuttur. Türkiye'de bu programlar içerisinde ön plana çıkan Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (TGSD) ve Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı'dır. Bu çalışmada, teknolojik girişimlerde kamu desteği sağlayan programların sahip olması gereken kriterler araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, literatürdeki çalışmalardan ve girişimcilik ekosisteminin paydaşlarıyla yapılan anketlerden yararlanılmıştır. Kriterlerin önceliklendirilmesinde hızlı ve kolay anlaşılır bir ağırlıklandırma metodolojisi olan AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) yöntemi kullanılmıştır. Böylece, ideal yapı için kriterler ortaya konulmuş ve hiyerarşi oluşturulmuştur. Sonraki aşamada, programların mevcut yapısının uygunluğu ve uygulamada gerçekleşen durum araştırılmıştır. Yapılan anketlerde Likert ölçeği kullanılmıştır. Sonuçta iki program çeşitli açılardan analiz edilmiş ve girişimciler için bir ölçek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology-based initiatives have a critical role in terms of today's economies. For this reason, many countries construct basic strategies to increase technology-based initiatives. There are various programs all over the world which support the technology based initiatives. In Turkey, Techno-Initiative Capital Support Program (TGSD) and Individual Youth Initiatives Support Programs (BİGG) come to the fore out of these support programs. In this study, the required criteria for the programs which are supported by public support are investigated. Related studies in literature and surveys made with partners of entrepreneurial ecosystem were used. In prioritization of criteria, AHP (Analytical Hierarchy Process), a fast and lucid method for forming hierarchy, is used. Therefore, a set of criteria for the ideal structure and hierarchy is formed. At the next stage, the appropriateness of the current structure of the programs and actual situation in practice were investigated. Likert scale was used in the surveys. Finally the two programs have been analyzed from various perspectives and a scale for entrepreneurs is formed.