Yazılım projelerinin optimizasyon problemi olarak incelenmesi ve genetik algoritma ile çözümü
An optimization model and genetic algorithm solution for software projects
  1. Tez No: 421355
  2. Yazar: YÜCEL DİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Optimizasyon problemlerinin çözümü için kullanılan bir çok optimizasyon tekniği, doğadaki olaylardan esinlenilerek geliştirilmiştir. Genetik algoritmalar(GA), canlıların doğada geçirdikleri süreci örnek alan ve çevre şartlarına uyum sağlayan nesillerin yaşamlarını koruması, bu uyumu sağlayamayan nesillerin yok olması temelinde ele alınan bir optimizasyon algoritmasıdır. Bu çalışmada Genetik algoritma tanımı ve çalışma prensibi ele alınmış, matlab programlama dili kullanılarak uygun sonuçların elde edilmesi sağlanmıştır. Genetik algoritmaların optimizasyon problemlerinde kullanımı için doğrusal ve doğrusal olmayan optimizasyon problemleri incelenmiş ve genetik algoritma ile çözümleri gerçekleştirilmiştir. Kurgulanan optimizasyon problemleri için yazılım proje yönetimi konusu seçilmiştir. Bu bağlamda yazılım projeleri ve yönetimi konusu, çalışmada detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many optimization techniques have been developed by inspired from the events of nature for the solution of optimization problems. Genetic algorithms which are based on imitation of the period spent in the nature of the live specimens space and protection of the lives of generations to adapt to environmental conditions and extinction of those which cannot adapt to this situation. The description of the genetic algorithm and about how it works were examined also using matlab program for proper result is proposed in this study. Linear and nonlinear problems were examined for optimization problems were carried out with using genetic algorithm. The topic of software project managment has been chosen for edited optimization problems. Accordingly, the topic of software project and managment were detail examined in this study.