Adli önemi olan böcek türlerinden Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (Diptera:Sarcophagidae)'nın farklı sıcaklıklardaki larva ve pupa döneminin incelenmesi
Research on larval and pupal development periods of forensically important species Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (Diptera:Sarcophagidae) at different temperatures
  1. Tez No: 421354
  2. Yazar: GÜLŞAH MERVE ÖRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, adli entomolojide ölüm sonrası zaman (ÖSZ) tahmininde kullanılan böcek türlerinden Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (DIPTERA: SARCOPHAGIDAE) türünün larva ve pupa dönemlerinin 28°C ve 32°C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta gelişim dönemleri incelenmiştir. Pupaya ait, abdomende dama deseninin oluşumu ve thoraks'taki boyuna bantlar ilk defa tespit edilmiştir. S. argyrostoma türünün pupal dönem gelişim evreleriyle ilgili bugüne kadar yapılan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu türün larva ve pupa dönemine ait 28°C ve 32°C'lerdeki bulgular dünya literatüründe ilk veriler olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, developmental periods of larvae and pupae of Sarcophaga argyrostoma (Robineau-Desvoidy, 1830) (DIPTERA: SARCOPHAGIDAE) which used to determine the post mortem interval (PMI) in forensic entomology, were investigated at two different temperatures 28°C and 32°C. In pupae, formation of chequered patterns on abdomen and longitudinal stripes on thorax were determined for the first time. There are no studies about the developmental stages of pupae period of S. argyrostoma. Findings on the larvae and pupae periods of this species at 28°C and 32°C are the first data in the World literature.