Pt(CN)4'ün kristal mühendisliğinde kullanımı
The use of Pt(CN)4 in crystal engineering
- Tez No: 421370
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, NGA1 [HNC5H4B(OH)2-4][Pt(CN)4] ve NGA2 [HNC5H4B(OH)2-3][PtCN4] kompleksleri sentezlenmiş ve yapısal olarak karakterize edilmiştir. Komplekslerin kristal yapıları X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. NGA1kompleksimonoklinik kristal sisteminde, P21/c uzay grubunda; a=5,6159(11) Å, b=14,656(3) Å, c=11,618(2) Å, 𝛼=90, β= 110,35, γ=90, V= 896,6(3) Å3, Z=2 birim hücre parametrelerinde, NGA2 kompleksi ortorombik kristal sisteminde, Cmca uzay grubunda; a=6,4372(13) Å, b=14,769(3) Å, c=19,045(4) Å, 𝛼=90, β=90, γ=90, V=1810,6(6)Å3, Z=4 birim hücre parametrelerinde kristallenmiştir. Bu çalışma [HNC5H4B(OH)2-4] +2, [HNC5H4B(OH)2-3] +2 sentezlerinin ve [Pt(CN)4]-2 tuzunun, saf su altında çözünmesiyle yapılmıştır. NGA1 ve NGA2 komplekslerindeki bütün yapı yalıtılmış [Pt(CN)4]2- iyonlarını içermektedir. Bütün yapıda Pt•••Pt etkileşiminin görülmemesi nedeniyle boronik asit halkaları meydana gelmektedir.4 kutuplu siyano grupları bulunan kare düzlemsel dianyonik metal kompleksi, piridin boronik asit ile oluşturulmak için gösterilmiştir. Siyano grupları çeşitli merkez metal atomlarına bağlanabilme özellikleriyle, farklı molekül takımları oluşturmak için organometalik ve koordinasyon kimyasında, çok boyutlu koordinasyon polimerleri oluşturmak için supramoleküler kimya alanında kullanılmaktadır. Kristal mühendisliğinde, hidrojen bağlarının oluşumunda boronik asitler kullanılmaktadır. NGA1 ve NGA2 komplekslerinde, boronik asitler çeşitli piridin esaslı ligandları ile O-H...N hidrojen bağları oluşturmak için gösterilmiştir. Aynı zamanda bu iki molekül K2[Pt(CN)4] temel yapısında kristallenmeye yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, [HNC5H4B(OH)2-4][Pt(CN)4] NGA1 and [HNC5H4B(OH)2-3][PtCN4] NGA2 has been synthesized and structurally characterized. The crystal structures of complexes are determined by the single crystal X-ray diffraction method. The compound NGA1 crystallizes in monoclinic, space group P21/c, a=5,6159(11) Å, b=14,656(3) Å, c=11,618(2) Å, 𝛼=90, β=110,35, γ=90, V= 896,6(3) Å3, Z=2; the compound NGA2 crystallizes in orthorhombic, space group Cmca, a=6,4372(13) Å, b=14,769(3) Å, c=19,045(4) Å, 𝛼=90, β=90, γ=90, V=1810,6(6)Å3, Z=4 respectively. In this work, The synthesis of the [HNC5H4B(OH)2-4]+2 and [HNC5H4B(OH)2-3] , Pt(CN)4]-2 salts were attempted under aqueous. All two structures for NGA1 and NGA2 compounds, contain isolated [Pt(CN)4]2- ions. They all illustrate the absence of Pt•••Pt interactions due to the presence of bulky cyclic boronic acid. Square planar dianionic metal complex with 4 terminal cyano-groups is shown to form with the dication pyridine boronic acid. The ability of the cyano-group to link variouscentral metal atoms is used in organometallic and coordination chemistry for the construction of various molecular assemblies and in the field of supramolecular chemistry for building multidimensional coordination polymers. In crystal engineering, boronic acids are used in the formation of hydrogen bonds. In the compounds NGA1 and NGA2, boronicacids have been shown to form O–H…N hydrogen bondswith several pyridine-based ligands. This two molecules co-crystallized between the potassium tetracyanoplatinate framework.