Balıkesir' de yayılış gösteren parazit bitkiler üzerinde anatomik çalışmalar
Anatomical studies on parasitic plants in Balikesir
- Tez No: 421379
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Botanik, Anatomy, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Balıkesir il sınırları içinde yayılış gösteren parazit bitkileri tespit etmek ve bunlara ait anatomik yapıları aydınlatmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmada, incelenen taksonların anatomik yapılarına ait sistematik açıdan ayırt edici karakterler de tespit edilmiştir. Araştırma alanında 5 familya (Scrophulariaceae, Orobanchaceae, Cuscutaceae, Rafflesiaceae, Loranthaceae)‟ ya ait toplam 13 takson; Cuscuta campestris Yunck., C. planiflora Ten, Parentucellia viscosa (L.) Caruel., P. latifolia subsp. latifolia (L.) Caruel., Bellardia trixago (L.) All., Orobanche nana (Reut.) Beck., O. caryophyllaceae Sm., Arceuthobium oxycedri (DC.) Bieb., Viscum album subsp. album L., V. album subsp. abietis (Wiesb.) Abrom., V. album subsp. austriacum (Wiesb.) Vollm, Cytinus hypocistis subsp. orientalis Wettst. ve C. hypocistis subsp. kermesinus (Guss.) Arcang. tespit edilmiştir. Anatomik çalışmalar, Olympus BX53 mikroskobunda, mikromorfolojik çalışmalar ise SEM mikroskobu ve Olympus SZX10 Stereo araştırma mikroskobunda yapılmıştır. Gövde ve yapraklardan alınan anatomik kesitler daimi preparatlar haline getirilerek detaylı anatomik incelemeler yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda; gövde ve yapraklardan alınan enine kesitler incelenerek fotoğrafları çekilmiş ve anatomik deskripsiyonları yapılmıştır. Parazit bitkiler arasında yapraklara sahip olan P. viscosa, P. latifolia subsp. latifolia, B. trixago, V. album subsp. album, V. album subsp. abietis, V. album subsp. austriacum, Cytinus hypocistis subsp. orientalis ile C. hypocistis subsp. kermesinus taksonlarının yaprak anatomik özellikleri birbirine benzer yapılardadır. Aynı cinste yer alan taksonların gövde ve yaprak anatomik yapılarında; kütikula kalınlığı, trake çapları ve kristal yapılarında farklılıklar tespit edilmiştir. Mikromorfolojik çalışmalarda; tohum yapıları incelenerek fotoğrafları çekilmiş, taksonlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar aydınlatılmıştır. Aynı cinse ait taksonların tohumlarının şekil, renk, boyut ve yüzey şekli bakımından birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. Ancak, Cuscuta cinsine ait taksonların tohum boyutu, Parentucellia cinsine ait taksonların tohum yüzeyi ve Viscum cinsine ait taksonların ise tohum şekli bakımından aralarında farklılık gösterdikleri görülmüĢtür. ANAHTAR KELİMELER: Balıkesir, parazit bitkiler, anatomi, sistematik.
Özet (Çeviri)
In thıs study; parasite plants spread in the province Balıkesir are identitied. and illuminate them anatomıcal structures. Taxas anatomıcal structure belong systematic distinguished character were identified. Research of in the area; Twelve taxa belonging to five families (Scrophulariaceae, Orobanchaceae, Cuscutaceae, Rafflesiaceae, Loranthaceae); Cuscuta campestris Yunck., C. planiflora Ten, Parentucellia viscosa (L.) Caruel., P. latifolia subsp. latifolia (L.) Caruel., Bellardia trixago (L.) All., Orobanche nana (Reut.) Beck., O. caryophyllaceae Sm., Arceuthobium oxycedri (DC.) Bieb., Viscum album subsp. album L., V. album subsp. abietis (Wiesb.) Abrom., V. album subsp. austriacum (Wiesb.) Vollm, Cytinus hypocistis subsp. orientalis Wettst. and C. hypocistis subsp. kermesinus (Guss.) Arcang. have been determined. Anatomıcal researches are in Olympus BX53 microscope. Micromorphological researches are in SEM microscope and Olympus SZX10 Stereo researches microscope. Hull and leaves section taken from anatomıcal turned into permanent preparatıon made detaıled. In anatomical studies; cross-sections taken from stems and leaves were studied and photos were taken. Anatomical features of leaves belonging to P. viscosa, P. latifolia subsp. latifolia, B. trixago, V. album subsp. album, V. album subsp. abietis, V. album subsp. austriacum, Cytinus hypocistis subsp. orientalis and C. hypocistis subsp. kermesinus made were found to resemble. Taxa of the same species stems and leaves looked at the anatomical structures; cuticle thickness, tracheal diameter and crystal were determined to be different. In micromorphological studies; fruiting bodies were examined, pictures are taken and similarities and differences between taxa are lit. Seeds of the taxa belonging to the same genus, was found to be similar in point of shape, color, size and surface shape. However, seed size of the taxa belonging to the genus Cuscuta, seed surface of taxa belonging to the genus Parentucellia and Viscum taxa belonging to the genus in point of seed shape has been shown to differed between them. KEYWORDS: Balıkesir, parasitic plants, anatomy, systematic.