Manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi verileri kullanılarak insana ait anatomik yapıların hızlı prototiplenmesi
Rapid prototyping of anatomical structures of human body using magnetic resonance and computed tomography data
  1. Tez No: 421380
  2. Yazar: EMRE OKUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hızlı prototipleme teknikleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadırlar ve bu teknikler sayesinde, geleneksel üretim metodları ile üretilemeyen parçaların üretilebilmesi olanaklı hale gelmiştir. Havacılık, tıp, otomotiv gibi birçok alanda hızlı prototipleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, manyetik rezonas (MR) ve bilgisayarlı tomografi (CT) kullanılarak elde edilen veriler ile insana ait anatomik modeller,“Eriterek Biriktirme Modellemesi-Fused Deposition Modeling (FDM)”tekniği ile üretilmiştir. Sonuç olarak FDM tekniğinin anatomik modelleri üretmede yeterli bir teknik olduğu gösterilmiş, ve bu alanda geliştirilmesi gereken hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid prototyping techniques are widely used at present and these techniques allow us to produce parts which can not be produced using conventional manufacturing methods. Industries such as; Aerospace, medicine, automotive are benefiting rapid prototyping. In this thesis work, data obtained from magnetic resonance and computed tomography are used to produce anatomical structures of human body via“Fused Deposition Modeling (FDM)”. At the end, it is shown that, FDM technique is capable of producing anatomical models and suggestions for development in this field are made.