Jean - Paul Sartre felsefesinde 'ben'in egzistansiyalitesi
Existantiality of ego in the philosophy of Jean - Paul Sartre
  1. Tez No: 421528
  2. Yazar: YAŞAR DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yirminci yüzyılın önemli filozoflarından biri olan Jean Paul Sartre, felsefesinde insanın varoluşundan kaynaklanan temel problemleri ele alır. Filozofa göre insan varoluşuna ilişkin en temel problem“ben”in ne olduğudur.“Ben nedir?”sorusu kapsamında düşü-nen Sartre, varoluş felsefesinde insan“beni”nin oluşumunu ve“ben”in yaşamla olan etkileşimini problem edinir. Bu çalışmada Sartre'ın varoluş felsefesinde“ben'in ne ol-duğu”problemi tartışılacaktır. Bu problemin seçilme nedeni ise çağın temel sorunların-dan biri olan“ben'in ne olduğunu”Sartre felsefesiyle açıklamaya çalışarak, alandaki çalışmalara katkıda bulunmaktır. Sartre'ın varoluş felsefesinde insan,“benliği”üzerinden tanımlanır. Çünkü ona göre insan varoluşunun belirleyicisi olan“benlik”tir. Sartre'ın“ben”e yaklaşımı varoluşçu bir yaklaşımdır. Varoluşçu yaklaşımda insan önce varolur ve sonrasında yaşam içerisinde seçimleriyle“beni”ni kurar. Çünkü varoluşçu felsefede insanın doğuştan sahip olduğu bir öz olmadığından, insan kendi seçimleriyle“öz”ünü kurar. Bu nedenle de insan seçimlerinden sorumludur ve seçimlerinin sorumluluğunu yüklenmelidir. Fakat insanın seçimlerini etkileyen unsurlar vardır. Yabancılaşma, hiçlik, yalnızlık, öteki, kendinde varlık, insan seçimlerini etkileyen unsurlardır. Dolayısıyla insan“ben”inin ne olduğu bu öğeler içerisindeki seçimleriyle oluşur. Çalışmada“bu seçimlerin neler olduğu?”,“seçimle yüz yüze gelen insanın nasıl bir tutum takınması gerektiği?”;“bulantı”,“özgürlük”,“yabancılaşma”,“hiçlik”,“yalnızlık”ve“öteki”kavramları ile tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Jean-Paul Sartre, one of the most important philosophers of 20th century, addresses fundamental problems resulting from being of human in his philosophy. According to philosopher, the fundamental problem regarding human existantiality is“what ego is”. Sartre, who thinks in the context of the question“What is ego?”addresses“constitution of ego”and“interaction of ego with existance”. Here, the problem“what ego is”in the Sartre's existantialism will be discussed in this scope. The reason for selection of this problem is to contribute the works in this field by attempting to interpret“What ego is”, the one of the primary issues of era, with Sartre's philosophy. In Sartre's existantialism, human is defined through its“ego”, because“ego”is determi-nant of human existantiality according to Sartre. Sartre's approach to“ego”is existanti-alist. In existantialistic approach, human first exists and then establishes“ego”by its choices during life. As human has no an inherent“essence”in existantialist philosophy, it sets“ego”by its choices. Thus, human accounts from its choices and should take res-ponsibility of its choices. However, there are factors influencing choices of human, inc-luding alienation, isolation, nothingness, other, and being itself. Thus,“what human ego is”is created by choices among these factors. In this study,“what these choices are”and“how a human facing these choices should adopt an attitude”will be discussed by conceptions of“vertigo”,“freedom”,“alienation”,“nothingness”,“isolation”and“other”