Musul'un Türk dış politikası'na jeopolitik etkileri
Geopolitical effects of the Muosul to the Turkish foregn policy
  1. Tez No: 421527
  2. Yazar: MEHMET KAYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KHALİD MAMMODOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Musul sorununun Türk dış politikasına jeopolitik etkilerinin incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde jeopolitik teoriler ve bu teorilerin ülke siyasetlerine etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmanın temelini oluşturan Musul bölgesinin tarihi ve jeopolitik konumu incelenerek Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze Türk politikasına etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk dış politikasının genel hatları ele alınarak, Irak devleti ile ilişkiler incelenmiştir. Yapılan araştırma sonrasında, petrol kaynakları bakımından zengin olan Musul'un, büyük devletler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak elde tutulmak istendiği görülmektedir. Özellikle Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sonrasında İngiltere'nin bölgeye büyük önem verdiği anlaşılmaktadır. Türkiye, Musul sorununa tarihi ve kültürel bağları açısından yaklaşmış fakat İngiltere'nin baskısıyla ve o günün şartlarında Musul'u Irak sınırlarında bırakmak zorunda kalmıştır. Sonrasında Irak devleti ile iyi ilişkiler kurulmaya çalışılmış ve iki ülke sınırlarının güvenliği için karşılıklı işbirliğine gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts in which the effects of Musul to the Turkish Foreign Policy are examined. In the first part, the geopolitical teories and the effects this teories on nations policies are examined. In the second part, by examining the history and geopolitical position of Musul that constitutes the basis of this study, the effects of it on Turkish politics are examined from World War I. to these days. In the third part, By considering the outlines of the Turkish Foreign Policy, the relationships with Iraq are studied. After the research, it is seen that Musul which is rich in terms of its oil resources is wanted to be retained by hegemonial countries directly or indirectly. Especially, before and after the World War I, It is understood that Great Britain attaches great importance to the region. Turkey has approached to Musul Issue in terms of the historical and cultural relationships but under pressure from Great Britain and the conditions of the day ,it had to leave Musul within the boundaries of Iraq. After , it has been tried to establish good relations with the Government of Iraq and mutual cooperation has been made for the safety of the two countries' borders.