Eğitim fakültesi öğrencilerinin mobil öğrenmeye ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve eğitim bilimlerine yönelik mobil uygulama geliştirme çalışması: Mobil Akademi
Education faculty undergraduate students perceptions of mobile learning: A review and a mobile application development study towards educational sciences: Mobi̇l Akademi̇
- Tez No: 421575
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Mobil teknolojilerin bireyin yaşamının her alanına hızlı bir şekilde girmesi eğlence, iş ve eğitim gibi pek çok sosyal ortamın dönüşüm geçirmesine yol açmıştır. Mobil teknolojilerin bu dönüştürücü yönünü ortaya çıkan dijital yerli öğrenenler, mobil telefon bağımlıları, sanal ortama dayalı sosyalleşme gibi kavramlarda görmek mümkündür. Bu tez kapsamında Eğitim Fakültesi lisans öğrencilerinin Öğretim İlke ve Yöntemleri dersine yönelik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan bir mobil uygulama tasarlanmış ve 2 ay boyunca bir sınıfta uygulamalı olarak kullanılmıştır. Uygulama çeşitli öğrenme ortamlarını sunmak amacıyla içerik, öğretim görselleri, sesli anlatım, canlı tartışma odaları, kavram haritaları, not defteri gibi araçları içermektedir. Mobil uygulama geliştirilmeden önce Eğitim Fakültesi lisans öğrencilerinin mobil öğrenmeye yönelik görüşleri ve mobil kullanım davranışları saptanmıştır. Geliştirilen mobil uygulama sonrası sistemi kullanan öğrencilerin tutumları, akademik başarısı ve mobil öğrenme uygulamasının etkililiğine yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmada tasarım tabanlı araştırma yaklaşımı tercih edilmiştir. Bu çalışmada veriler toplanırken odak grup görüşmesi, anket, değerlendirme formu, tutum ölçeği ve akademik başarı testi kullanılmıştır. Eğitim Fakültesi öğrencilerinin mobil öğrenmeye karşı son derece olumlu görüşlere sahip oldukları ve mobil öğrenmenin etkili bir yöntem olduğunu düşündükleri bulgusuna ulaşılmıştır; fakat üniversite öğrencilerinin genel mobil kullanım davranışlarına bakıldığında mobil cihazların sosyal amaçlı ve eğlence amaçlı kullanımının daha ön plana çıktığı görülmektedir. Üniversite öğrencilerin mobil cihazlarıyla her zaman gerçekleştirmiş oldukları 3 etkinlik iletişim, mesaj gönderme (sms) ve haberleşmedir (Whatsapp, Viber ve benzeri). Üniversite öğrencilerinin kullandıkları mobil etkinlikleri farklılaştıran en önemli iki değişken indirilen mobil uygulama sayısı ve mobil cihazla geçirilen zamandır. Mobil Akademi uygulamasının öğrencilerin mobil öğrenmeye karşı tutumlarında anlamlı farklılığa yol açtığı görülmüştür. Öğrenciler uygulama öncesinde orta düzeyde tutumlara sahipken uygulamanın sonunda mobil öğrenmeye karşı üst düzeyde olumlu tutumlar geliştirmişlerdir. Ayrıca uygulama sonunda öğrencilerin akademik başarılarında istatiksel olarak anlamlı bir artış meydana geldiği görülmüştür. Bu çalışma mobil uygulamaların akademik başarıyı artırdığı bulgusunu desteklemektedir. Bu çalışmada tasarım tabanlı araştırma benimsendiği için nitel verilerin analiz edilmesi sonucunda bir mobil öğrenme tasarımında dikkat edilmesi gereken birtakım ilkelere ulaşılmış ve bu tasarım ilkeleri raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid involvement of the mobile technologies in every part of individuals' lives has led to a transformation in social environments like entertainment, work and education. It is possible to see this transformative side of the mobile technologies in concepts such as digital native learners, mobile phone addicts, socialization based on virtual platform. In this thesis, a mobile application has been developed in order to improve the knowledge and skills of the undergraduate students in the course of Teaching Methods and Principles in Education Faculty. This application has been used practically in a course for two months. This developed application includes such tools as content, images, verbal lectures, live discussion rooms, concept maps showing the relations, and a notepad in order to provide various learning environments for 'Teaching Methods and Principles' course. Before developing the mobile application, views of undergraduate students in Education Faculty on Mobile Learning and their mobile usage behaviors were identified. After using the developed mobile application, students' attitudes, academic achievements and opinions on the efficacy of the mobile application have been examined. In the research, design-based research has been preferred. In this study, among qualitative and quantitative research techniques focus group discussion, survey, assessment form, attitude scale and academic achievement test have been used while collecting data. It has been detected that students in Education Faculty have very positive attitudes towards mobile learning and they think that mobile learning is a really effective method. However, when the behaviors of mobile phone usages of the university students are examined, it has been observed that mobile devices are used more with social and entertainment purposes. University students always use their mobile devices for three activities. These activities are communication, text messaging and conversation (with Whatsapp, Viber and etc.) The most important two variables that differentiate the mobile activities used by university students are the number of downloaded mobile applications and the time passed on using mobile devices. It has been observed that the Mobil Akademi application has led to a remarkable change in the students' attitudes towards m-learning. After practicing the mobile application in the classroom, the students have gained high level positive attitudes towards m-learning. Also, a statistically remarkable increase has been detected in the academic achievements of the students after using the application. This study has supported the idea that the mobile applications increase the academic achievement. In this study, as design-based research implies, some principles have emerged that should be taken into consideration in designing mobile learning and these principles have been reported.