Sûsî ile hafs rivâyetlerinin mukayesesi
Comparison with the rumors of Sûsî and Hafs
  1. Tez No: 421632
  2. Yazar: FATİH CANKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SÜRURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, İslâm dininin Peygamberi Hz. Muhammed'in şahsında tüm insanlığa gönderilmiş mucizevî bir kelamdır. Bu kelam, Hz. Peygamber zamanından günümüze, farklı okuyuş biçimlerini ifade eden“yedi kırâat”ve“on kırâat”gibi tasnifler dahilinde gerek yazılı gerek şifâhî olarak nesilden nesile aktarılarak gelmiştir. Bu çalışma, söz konusu kırâat farklılıklarında içerisinde öne çıkan“yedi kırâat”tasnifi içerisindeki kırâatlerden Ebû Amr ve Âsım kırâatinin râvileri Sûsî ile Hafs'ı konu edinmektedir. Giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşan çalışma; kırâat ilmi ile ilgili genel bilgiler, söz konusu râvilerin hayatları, rivâyetlerinin özellikleri, her iki rivâyetin de tablolar halinde karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve iki rivâyet arasında ortaya çıkan okuyuş farklılıklarının mâna bakımından değerlendirilmesi gibi konuları ele almaktadır. İçeriği itibari ile dünya genelinde ve özellikle ülkemizde yaygın olarak okunmakta olan Hafs rivâyetinin, az da olsa bir kısım ülkelerde okunmakta olan Sûsî rivâyetiyle mukayesesine imkân veren bu çalışma, kırâat ilmi ile ilgili araştırmalara, çalışmalara mütevazî bir katkı sağlayabilme amacı ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The Quran is a miraculous book what was sent for the last religion Islam that was sent to all humanity by Allah via Prophet Muhammad. This book has came with both inscriptive and nuncupative forms in the classification as“seven kıraat”and“ten kıraat”from the Hz. Muhammad time to the present. This study involved kıraat differences in classification of“the seven kırâat”, Sûsî who is rumor at kıraat of Abu Amr and Hafs who is rumor at kıraat of Âsım. The study which include introduction, two section and result is handling; general information about kırâat science, life of Sûsî and Hafs, properties at rumors of Sûsî and Hafs, both in the evaluation and by comparing the two tables at the rumor and in terms of evaluation of the differences emerging between readiness meaning tackles issues such as. As of content throughout the world and especially in our country, which is widely read Hafs rumor, a small part is read in all the countries of the opportunity to compare this work with Sûsî rumor, kıraat scientific research to provide a contribution to the objective of the study has been demonstrated with modest.