SUSY search at CMS in met plus jets topologies at S=14 TeV and response comparison of the CMS calorimeters to pions between Monte Carlo and test beam
S=14 TeV'de CMS?de kayıp enerji ve jetler topolojisinde SÜSİ araştırması ve CMS kalorimetrelerinin pionlara yanıtının Monte Carlo ve demet testi ile kıyaslanması
- Tez No: 256530
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Parçacık Fiziğinin Standard Modelinde (SM) bazı eksiklikler vardır. Süpersimetri(SÜSİ) en yeni ve güvenilir modellerden biri olup, SM'nin eksikliklerinin üstesindengelmektedir. SÜSİ, SM'deki her parçacığa bir süper eş atayarak SM'nin problemleriniaçıklamaktadır. Bununla birlikte, bu süper eş parçacıklar deneylerdeki parçacıkdetektörlerinde henüz varlanamamışlardır. Bu nedenle SÜSİ kırılmış bir simetri olmalıdırve deneyler tarafından test edilmelidir. Sıkıştırılmıs¸ Müon Solenoid (CMS) deneyiBüyük Hadron Çarpıştırıcı (BHÇ) deneylerinden biri olup SÜSİ parçacıklarını varlamayaçalışacaktır ki bu parçacıklar yüksek enerji ölçeklerinde 1 TeV veya daha yüksek enerjilerdegörünebilirler. Bu tezde SÜSİ araştırma kanallarından biri olan çoklu-jet vekayıp enine enerjili (MET) durumları çalışılmıştır. Çoklu jetler hadronik bozunumlarsonucunda oluşurlar ve kayıp enine enerji de detektörle çok zayıf etkileşen müon,nötrino gibi parçacıklardan dolayı oluşur. SÜSİ teorisini test ederken sinyal ile fonetkisini ayırt edebilmek için detektörün davranışı hakkında yeterince bilgi sahibi olmalıyız.Detektör tepkisini anlamak icin test hüzmesi ile benzeşimden elde edilensonuçlar karşılaştırılmıştır. Elektromanyetik ve hadronik kalorimetrelerinin tekli pionlaraenerji tepkileri, test hüzmesinden ve benzeşimden elde edilen sonuçlar kullanılarakkıyaslanmıştır. Bu çalışmada test hüzmesinde ve benzeşimde tekli pionlar için farklıhüzme enerjileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Standard Model (SM) of Particle Physics has some shortcomings. Supersymmetry,(SUSY) is one of the newest and robust models to overcome shortcomings of the SM.SUSY which introduces a super partner to each of the SM particles explains problemsof SM. However, these super partner particles have not been detected yet by the particledetectors in the experiments. Therefore, SUSY must be a broken symmetry and it needsto be tested by the experiments. Compact Muon Solenoid (CMS) experiment of the LargeHadron Collider (LHC) will try to detect the SUSY particles that might be seen in highenergy scale such as 1 TeV or more. In this thesis, one of the SUSY search channels,multijets plus missing transverse energy (MET) is explained. Multijets are generated atthe end of the hadronic decays and MET is coming from particles which are very weaklyinteracting with the detector materials such as neutrino and muon. While testing theSUSY theory, we must have enough information about the detector behavior in order todistinguish the signal sources. To understand the detector response, Test Beam (TB) of2006 results and Monte Carlo studies were compared. ECAL plus HCAL calorimeterenergy responses were compared to single particles between Monte-Carlo (MC) and TB.Single pion particles were used for this study in different beam energy ranges for TB andMC.