Turistlerin rekreasyon faaliyetlerine katılımlarını etkileyen unsurlar: Antalya ve İzmir örneği
The facts that affect participation of recreation activities of tourists: The example of Antalya and Izmir
  1. Tez No: 421657
  2. Yazar: ÖZGÜR SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişen modern teknoloji, artan tatil zamanı, esnek çalışma programları ve erken emeklilik gibi olanaklar, insanları daha çok rekreasyonel faaliyetlere yöneltmektedir. Rekreasyon faaliyetlerinin bireysel ve toplumsal açıdan pek çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Günümüz insanı düşen yaşam kalitesi nedeni ile rekreasyon faaliyetlerine ihtiyaç duymaktadır. Rekreasyon boş zamanda meydana gelir, turizm endüstrisinin de hedefi boş zamanların turistik amaçlı planlanmasıdır. Bu nedenle boş zaman, rekreasyon ve turizm kavramları birbirleriyle ilişki içindedir. Turizm sektörü hedef olarak belirlediği kitleleri doğru analiz edip, onlara uygun ürün ve hizmet pazarlamak zorundadır. Bu nedenle turizm ve rekreasyon kavramları insanların yaşamlarında önemli unsurlar olarak kabul edilmekte ve artan bir akademik ilgi ve saygınlık görmektedirler. Çalışmaya konu olan rekreasyon kavramının bilinirliği, turizm ile olan ilişkisi, rekreasyon faaliyetleri ve bu faaliyetlere katılımı etkileyen unsurlar, oluşturulacak ürün ve sunulan hizmet açısından önem teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Antalya ve İzmir destinasyonlarına seyahat eden turistlerin rekreasyon faaliyetlerine katılımlarını etkileyen unsurların irdelenmesidir. Bu kapsamda yapılan araştırmada Antalya ve İzmir destinasyonlarına seyahat eden turistlerin rekreasyon faaliyetlerine katılımlarını etkileyen pek çok unsur olduğu ortaya çıkmış ve bu unsurlar arası ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Facilities such as developing modern technology, increased vacation time, flexible work schedules and early retirement lead people to be involved in more recreational activities. Recreational activities have many positive effects from individual and social perspectives. Modern man needs recreational activities due to decreased quality of life. Recreation occurs in leisure time, the target of tourism industry is also to plan leisure time for touristic purposes. Therefore, concepts of leisure, recreation and tourism are interrelated. Tourism sector has to analyse masses that are identified as target correctly and market them suitable products and services. For this reason, tourism and recreation concepts are considered as important factors in people's lives and have growing academic interest and respect. Awareness of the concept of recreation which is studied in research, its relation with tourism, recreation facilities and factors affecting participation in these activities are important for the product that will be created and service that will be served. The aim of this research is to examine the facts that affect participation of recreation activities of tourists who travel to Antalya and İzmir. In this context lots of facts, which affects participation of recreation activities of tourists have been occurred and the relationship between these facts have been observed.