Koyunoğlu Müzesi Kütüphanesi'nde bulunan XVI. yüzyıla ait tezhipli eserler
Illuminated works for XVI. century in Koyunoğlu Museum Library
- Tez No: 421681
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Geleneksel Türk sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olan Türk tezhip sanatı, en güzel örneklerini XVI. yüzyılda vermiştir. Bu ihtişamlı çağda Tebriz, Şiraz ve Herat'tan getirilen kırka yakın sanat erbabı tezhip sanatında yeni ufuklar açmış ve klasik dönemi oluşturmuştur. Dini yazmalar başta olmak üzere pek çok yazma eser, saray nakkaşhânesinde müşterek bir çalışmayla tezyîn edilmiştir. Nakkaşhâne dışındaki bölgelerde ise dönem izlerini taşıyan eserler yapılmıştır. Bu araştırma, XVI. yüzyıla ait tezhipli eserlerin incelenmesi ve dönem özelliklerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacı ile Koyunoğlu Müzesi Kütüphanesi'nde bulunan yirmi adet tezhipli eseri içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı, yöntemi ve konu ile ilgili literatür yer almaktadır. İkinci bölümde, Türk tezhip sanatı ile ilgili genel bilgiler başlığı altında; tanımı, tarihi seyri, kullanılan malzemeler, kompozisyonlar, motifler, renkler, teknikler ve kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Ahmet Rasih İzzet KOYUNOĞLU ve İzzet Koyunoğlu Müzesi hakkında bilgiler ile birlikte katalog bölümü de yer almaktadır. Katalog bölümünde eserlerin tezhipli sayfaları; form, teknik, motif ve renk özellikleri açısından incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, incelenen eserlerin genel bir değerlendirmesi yapılıp sonuca varılmıştır. Eserlerin fotoğrafları ve çizimleri ekler kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish illumination arts which has an important value within all the traditional Turkish arts exhibits the most precious works of art in the 16th century. In this magnificent era around 40 masters of arts from Tebriz, Siraz, and Herat were sponsored to migrate to the country, and they became the pioneers of the classic age by bringing new innovations. Religious works as first and many other handmade, art works are decorated in the palace workshops with the works of all the artists. Works which has the characteristics of the era were made in the other workshops outside of the workshops. This research consists of 20 works of art in the Koyunoglu museum library to be a tool of research for exploring the illumination of 16th century and characteristics of the era. In the first chapter the aim, the significance, the scope, the methods of the research are covered as well as the literatures of the topic. In the second chapter under the sub-category of the title of general information regards to Turkish illumination arts information regards to the description, progress within history, equipments used, compositions, designs, colors, thechniques of the art are provided as well as the aplication eras. In the third chaper information about Ahmet Rasih Izzet Koyunoglu and Izzet Koyunoglu Museum is given as well as cataloque. In the cataloque section the illuminated pages of the works are invastigated and evaluated in their forms, techniques, motives and colors. In the chapter 4 last chapter a general evaluation of the researched works are presented, and a discussion is made. The pictures and the drawings of the works are attached in the appendix.