Kur'ân-ı Kerîm'de tilâvet
Tilawat in the Qur'an
  1. Tez No: 421680
  2. Yazar: NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada Kur'an'ın önemli kavramlarından biri olan tilavet tefsir edilmiştir. Birinci bölümde sırasıyla tilavetin asıl anlamı, hadislerdeki kullanımı ve terim anlamları araştırılmıştır. Tilavet, asıl olarak“tabi olmak”demektir. Tilavetin“okuma”anlamında kullanılması, Kur'an ile başlayan islami bir teamüle dayanır. İkinci bölümde, Kur'an'da kullanılan tilavet kelimesinin kavramsal çerçevesi belirlenmiştir. Kur'an'da tilavetin dahil olduğu tedrici sistem“kıraat, tertil, tilavet, itaat ve amel”olarak sıralanabilir. Kur'an'da tilavet, zikir ve düşünme kavramlarından bağımsız değildir. Nebz/atma, mehcur/terkedilmiş, iftira ve tahrif kavramları ise tilavete zıt kavramlardır. Üçüncü bölümde Kur'an'da tilavetin kullanımları, manaları, ve tilavetin nispet edildiği kimseler üzerinde durulmuştur. Kur'an'da tilavet, çoğunlukla şimdiki-geniş zaman kalıbında kullanılmıştır. Bağlamlarına göre tilavetin okuma, tabi olma, indirme, amel etme, anlatma, aktarma(rivayet) ve yazma(kitabet) anlamlarında kullanıldığı görülür. Bütün kullanımların özünde“tabi olma”anlamı saklıdır. Kur'an'da tilavetin nispet edildiği kimselerin başında Allah, peygamber ve ehli kitap gelmektedir. Dördüncü bölüm, Kur'an tilavetinin oluşturduğu etkileri ve ona karşı ortaya konulan tepkileri incelenmektedir. Burada Kur'an tilaveti, Kur'an mucizesinin muhataplara sunulması anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the crucial concepts of Qur'an“Tilawat”(recitation of passages of the Qur'an) was explained. The first chapter covers the real meaning of tilawat, the use of the concept in hadith (the Prophet Muhammad's sayings) and terminological meanings of the concept. In fact, tilawat means“be subject to”. The use of tilawat in the meaning of“recitation”is based on an Islamic practice starting with the Qur'an. In the second chapter, the conceptual framework of the word tilawat used in the Qur'an was determined. The gradual system in which the tilawat in Qur'an is included can be sorted as“qirâʾât (method of recitation), tarteel (reciting the Quran slowly, making the letters clear), itaat (obedience), tilawat and amal (practice)”. Tilawat in the Qur'an is not independent from dhikr (phrases or prayers are repeatedly recited silently within the mind or aloud) and thinking. The concepts nebz (eliminate), mehcur (abandon), slander and manipulation are opposite to the concept of tilawat. The third chapter focuses on the meanings and uses of tilawat in the Qur'an and the individuals to whom tilawat is related. In the Qur'an the term“tilawat”was mostly used in the present progressive or simple present tenses. Based on the contexts it is used, tilawat means reading, obedience, descension, practice, accounting (riwayat) and writing (kitabat). In all its uses, the term comprises its meaning as“obedience”. In the Qur'an, the most important ones tilawat related to are Allah, prophet and People of the Book. The fourth chapter examines the effects of Qur'an tilawat and the reactions against it. In this chapter, Qur'an tilawat means presenting the Qur'an miracle to the collocutors.