Günümüz tekstillerinde kumaşa kazandırılan teknik özellikler
The technical features that i̇s brought to fabric textile i̇n these day
- Tez No: 421753
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM ASUMAN ÇİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak bütün sektörlerde gelişmeler ve yenileşimler meydana gelmektedir. Tekstil sektörü de dünyanın en büyük sektörlerinden biridir ve bu gelişmelere kayıtsız kalamamaktadır. Özellikle tüketici taleplerine cevap vermek ve tüketiciyi memnun etmek adına ortaya çıkan teknik lifler tekstilde yeni pazarların açılmasına sebep olmuştur. Bu lifler yüksek performans, güç tutuşurluk, hafiflik vb. işlevsel özelliklerinden dolayı tercih edilir hale gelmişlerdir. Sentetik liflerin kullanımı ile doğal liflere olan talep azalınca doğal liflere ilave bazı özellikler kazandırılmaya başlanmıştır. Böylece var olan doğal özelliklerini kaybetmeden kullanım olanaklarını geliştirmeye yönelik bitim işlemlerinin doğmasına yol açmıştır. Bitim işlemleri ise günümüzde tekstil sektöründe önemli bir yer kaplamaktadır. Günlük kullanımların yanında hızla büyüyen gelişen teknik tekstil sektöründe de teknik lifler ve bitim işlemleri önemli rol oynamaktadır. Jeotekstiller, tibbi tekstiller, inşaat tekstilleri vb. alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde yaygın olarak kullanılan teknik lifler ve bitim işlemleri ele alınmış olmakla birlikte bunun yanında teknik liflerden elde edilen iplikler, nano teknoloji ve teknik tekstillere de genel hatlarıyla değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays according to technological discoveries, all sectors improve and innovate themselves. Textile sector is the one of the leading sectors that does not ignore all these developments Specially textile fiber that generated for answering consumer demands and customer satisfaction gave rise to open new markets. Textile fiber became preferable because of high performance, lightness, endurance against ignitability and functional features. Natural fibers were brought innovation because of use of man- made fiber and decreased demand of natural fiber Thereby natural fiber was provided an oppurtunity aimed at finish without losing natural features Nowadays finishing great place in textile sector.Beside daily use, technical fiber and finish play big role in high speed growing developed textile sector. Geotextile, medical textile and constructive textile etc. are used frequently Furthermore threads that are made of technical fiber and nano-technological and technique fiber were skecthed in the thesisbut mainly technical fiber and finish that are used more common are handled in detail.