Soğuk Savaş sonrası Gürcistan'da Amerika Birleşik Devletleri - Rusya Federasyonu rekabeti
The United States - The Russian Federation rivalry on Georgia in the post Cold - War era
  1. Tez No: 421772
  2. Yazar: BİLAL ALPER TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Soğuk Savaş boyunca iki süper güç arasında yaşanan ve 1991'de SSCB'nin dağılması ile sona erdiği iddia edilen rekabet, 2000'li yıllarla birlikte eski Sovyet coğrafyasında farklı bir biçimde kendini göstermiştir. ABD ve RF arasında yenilenmiş bir Büyük Oyun şeklinde gerçekleştiği düşünülen bu rekabetin en açık şekilde görüldüğü devletlerin başında ise Gürcistan gelmektedir. 1990'lı yıllar, Gürcistan için ekonomik ve politik istikrarsızlıklar ve iç savaşlar dönemi olmuştur. 2003 Gül Devrimi ile yeni bir dönemin kapılarını aralayan Gürcistan üzerindeki ABD-RF rekabetinin çeşitli nedenlerle dönem dönem farklılaştığı görülmüştür. Bu farklılaşmaya neden olan kırılma noktaları ve olaylar, tarafların bir sonraki dönem politikalarına da yön vermiştir. Bu tezde, Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD-RF rekabeti Gürcistan üzerinden ele alınacak ve rekabete ilişkin kırılma noktalarının tarafların Gürcistan üzerindeki politikalarını nasıl şekillendirdiği çözümlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Rivalry between two super power during the Cold War which is asserted that it has ended by dissolution of USSR, has reemerged distinctly on the former Soviet geography by 2000's. Georgia, is one of the most overtly seen states of this rivalry which has been assertedas a renewed Great Game between US and RF. 1990's was a period of economic and political instability and civil wars for Georgia. US-RF rivalry on Georgia, which opened the doors of a new era by the 2003 Rose Revolution, has emerged in different areas. The breaking points and events that caused this distinction has directed the next term policies of the parties. In this thesis, it is going to be evaluated the rivalry between US-RF on the basis of Georgia and be analyzed how the breaking points of the rivalry forms parties's policies on Georgia.