Contested nationalisms: Turkish nationalist propaganda in the Sanjak of Alexandretta
Milliyetçiliklerin rekabeti: İskenderun Sancağı'nda Türk milliyetçiliği propagandası
- Tez No: 421794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF KİREÇCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, İskenderun Sancağı'nda ilhak sürecinde yürütülen Türk milliyetçilik propagandasını inceleyerek 1930'larda Sancak'ta kullanılan faydacı ve spekülatif Türk milliyetçiliği politik diskurunun Sancak konusunu Türk milliyetçiliği çalışmaları alanında özel bir vaka haline getirdiğini gözler önüne sermeyi amaçlar. Sancak bölgesinin yeni tanımlanan“Türk Milleti”ne nasıl entegre edildiği arşiv materyalleri, ikincil kaynaklar ve Saölü tarih görüşmeleri kullanılarak incelenmiştir. Muhafazakâr Sünni Türklerin, Kemalist reformların bölgede uygulanmasına bir tepki olarak, Hatay'dan Şam'a göç etmesi ve bölgede yaşayan Alevilere yönelik uygulanan milliyetçilik propagandası Kemalist milliyetçiliğin faydacı/içermeci yapısına örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Turkish nationalist propaganda carried out in the Sanjak of Alexandretta during the process of annexation to demonstrate that the Sanjak provides a special case for the study of Republican Turkish nationalism by showing its highly pragmatic and speculative political/ideological discourse in the 1930s. The ways with which the Sanjak region was integrated into the newly defined“Turkish nation”are examined by utilizing archival documents, secondary sources as well as oral history interviews. The special case of the migration of the conservative Sunni Turks to Damascus and the nationalist propaganda towards the Alawite population of the region are brought forward as examples for the pragmatically inclusive nature of Kemalist nationalism.