Transforming trash as an artistic act
Sanatsal bir eylem olarak atığı dönüştürme
- Tez No: 421795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanat işlerinde sanat dışı nesnenin kullanımı yirminci yüzyılın başına kadar takip edilebilmektedir. Bu yaklaşım var olan kuralları yıkmış ve sanatın dilini eşi görülmemiş bir biçimde genişletmiştir. Bu noktadan sonra atık sanatçıların işlerinde yer bulmuştur. Bu çalışmanın amacı sanatsal bağlamda atığın kullanımını tartışmaktır. Atık ürünlerin dönüştürülmesinde sanatın rolü, işlerinde atık maddeleri kullanan sanatçıların yaklaşımları ve yöntemleri üzerinden sorgulanmaktadır. Sanatçıların neden ve nasıl atık malzemeleri kullandıkları ve işlerinin kültürel ve kuramsal açılardan nasıl anlaşılabileceği araştırılmaktadır. Bu çalışma çöpe dair kuramsal ve felsefi fikirler ile desteklenmektedir. Bu çerçevede, tez projesi atığı dönüştürme sürecinin bir sanatsal eylem olarak görülebileceğini savunmaktadır. Proje kapsamında atık kağıtlar insanların yardımıyla toplanıp not defterlerine dönüştürülmüştür. Süreç ve toplanan malzemeler bir web sitesinde kayıt altına alınmıştır. İnsanları atığı tekrar kullanmaya davet etmek amacıyla, defterler geleneksel sanat mekanı olarak kabul edilmeyen kütüphane, bilgisayar laboratuvarı gibi sık ziyaret edilen ortak kullanım alanlarına yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Usage of non-art objects in the artworks can be traced back to the beginning of twentieth century. This approach has broken the existing rules and extended the language of art in an unprecedented way. After that point, trash has found a place in the work of artists. The purpose of this study is to discuss usage of trash in the context of art. This thesis questions the role of art in the transformation of discarded items through the approaches and methods of artists who use discarded materials in their works. It examines why and how artists use discarded materials and how their artworks can be understood regarding theoretical and cultural aspects. This study is supported by theoretical and philosophical ideas about garbage. Within this framework, thesis project argues that it is possible to see the process of transforming trash as an artistic act. In the scope of the project, discarded papers are collected with the help people and transformed to notebooks. Progress and collected materials are recorded on a website. Notebooks are installed in non-conventional art spaces such as library desks and computer labs that are frequently visited common places in order to invite people to use trash again.