Metabolik sendromlu hastalarda sol atriyal volüm indeksi'nin subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
Relation of left atrial volume index with subclinical atherosclerosis at patients with metabolic syndrome
- Tez No: 421838
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Metabolik sendrom ve bileşenleri ateroskleroza, sol ventrikül yapı ve fonksiyonlarında bozulmaya neden olarak kardiyovasküler olay sıklığını arttırır. Diyastolik disfonksiyon subklinik kardiyak hasarın erken dönem bulgusudur. Sol atriyal volüm diyastolik disfonksiyonun ciddiyetini ve süresini göstermede bir belirteç olarak kullanılabilir. Ayrıca sol atriyal volüm, kardiyovasküler mortalite için prediktif öneme sahip bir parametredir. Çalışmamızda, KİMK ölçüm yöntemiyle değerlendirilen subklinik aterosklerozun, diyastolik fonksiyonlar ve SAVİ ile belirlenen subklinik kardiyak hasar arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya metabolik sendromlu kişilerden, çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 82 hasta randomize olarak alındı. Hastalar KİMK ölçümüne göre, KİMK≥1,0 mm olan 35 hasta grup 1, KİMK
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome and its components increase the frequency of cardivovascular events by causing atherosclerosis and impairment at left ventricule structure and function. Diastolic dysfunction is an early finding of subclinical cardiac injury. Left atrial volume may be used as an indicator for demonstrating severity and duration of diastolic dysfunction. Besides, left atrial volume is a predictive parameter for cardiovascular mortality. With this study, we investigated the relationship between subclinical atherosclerosis, evaluated by CIMT measurement method and subclinical cardiac injury evaluated by diastolic functions and LAVI. Among all patients with metabolic syndrome, 82 patients fulfilling study enrollment criteria were enrolled to the study randomly. Patients were divided into 2 groups according to CIMT measurement: 35 patients with CIMT ≥1,0 mm were at group 1 and 47 patients with CIMT