Deneysel parsiyel hepatektomi modelinde karaciğer rejenerasyonuna eritropoetinin etkisi
The effect of erythropoietin on liver regeneration in an experimental model of partial hepatectomy
- Tez No: 422032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hasar veya rezeksiyon sonrası rejenerasyon kapasitesi karaciğerin büyüleyici bir özelliğidir. Karaciğer yaralanma, iskemi ve rezeksiyon sonrasında rejenere olur ancak hepatik rejenerasyon için en kuvvetli uyaran rezeksiyondur. Uzun yıllar eritropoetik hormon olarak anemi tedavisinde kullanılan eritropoetinin (EPO), günümüzde antiinflamatuar, antioksidan, antiapopitotik ve anjiyogenik özelliklerinden ötürü genel bir doku koruyucu olduğu görüşü doğmuştur. Çalışmamızın amacı sistemik yüksek doz eritropoetin (EPO) uygulamasının parsiyel hepatektomi sonrası karaciğer rejenerasyonuna etkisinin incelenmesidir. Kırk sekiz adet erkek Wistar albino cinsi rat randomize olarak, her biri 24'er denekten oluşan ve A ve B grubu olarak adlandırılan iki gruba ayrıldı. A grubuna standart %70 hepatektomi yapıldı. B grubuna aynı işlem ile yüksek doz (3000 IU/kg) EPO uygulaması gerçekleştirildi. Rezeksiyon sonrası denekler 24, 48 ve 72. saatlerde sakrifiye edildi. Gruplar biyokimyasal, morfolojik ve histopatolojik parametreler açısından karşılaştırıldı. Biyokimyasal inceleme sonucunda EPO uygulamasının 48. ve 72. saatte karaciğer fonksiyon testlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmadığı, sadece hepatektomi sonrası 24.
Özet (Çeviri)
The fascinating aspect of the liver is the capacity to regenerate after injury or resection. The liver regenerates following injury, ischemia and resection, however resection remains the strongest stimulator of hepatic regeneration. Erythropoietin (EPO) has long been known as an ertyhropoietic hormone used to manage anemia is currently considered as a general tissue protective agent, due to its antiinflammatory, antioxidant, antiapopitotic and angiogenic properties. The aim of our study is to evaluate the possible effects of high dose systemic EPO administration on liver regeneration in an experimental model of partial hepatectomy. Forty-eight male Wistar albino rats were randomized into two groups (Group A and B), each consisting 24 rats. A standard 70% partial hepatectomy was performed to all rats. Group B rats were treated with high dose (3000 IU/kg) intramuscular injection of EPO. Rats were killed at 24th, 48th and 72nd hour following hepatic resection in each group. The biochemical, morphological and histopathological comparisons were performed.