Sığacık Körfezi ve çevresinin deniz altı aktif tektoniğinin yüksek çözünürlüklü sismik yöntemler uygulanarak araştırılması
Investigation of submarine active tectonism of the Gulf of Sığacık and surroundings by high resolution seismic methods
- Tez No: 422070
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÇİFCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma kapsamında, Batı Anadolu'nun Ege Denizi kıyısında bulunan Sığacık Körfezi, Kuşadası Körfezi ve çevresinin denizaltı stratigrafik ve yapısal özellikleri yüksek çözünürlüklü sismik yansıma yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla, 2005 ve 2008 yıllarında, Dokuz Eylül Üniversitesi (D.E.Ü.)'ne ait K. Piri Reis araştırma gemisi ile yüksek çözünürlük özelliğine sahip çok kanallı sismik yansıma ve Chirp yöntemleri kullanılarak çalışma alanında yaklaşık 1000 km uzunluğunda veri toplanmıştır. Toplanan veriler yorumlanmak üzere, D.E.Ü. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü“SeisLab”sismik laboratuarında işlenmiştir. Birbirlerinin devamı ve birbirlerini kesen şekilde uzanan sismik hatlardan, ortamda düzenli çökelen ve ilerleyen on üç eski delta lobunu (Lob1-Lob13) birbirinden ayıran on üç uyumsuzluk yüzeyi takip edilebilmektedir. Bu delta loblarının Oksijen izotopunun (δ18) zamana bağlı değişim grafiğine göre yaşlandırılması neticesinde bu delta lobları (Lob1-Lob13), Pleistosen buzul dönemlerinde deniz seviyesinin düşmesi süreci boyunca çökeldiği şeklinde yorumlanmışlardır. Çalışma alanındaki sismik kesitlerde gözlenen uyumsuzluk yüzeylerinin en altta olanı temel kaya birimleridir ve 'Akustik Temel' olarak adlandırılmıştır. Hemen hemen bütün sismik kesitlerde takip edilen akustik temel, genel olarak oldukça girintili-çıkıntılı bir yüzeye sahiptir ve üst sismik birimlerin altında uzanmaktadır. Çok kanallı sismik yansıma kesitlerinde, bu üst sismik birimi oluşturan Pleistosen (Lob1-Lob13) ve Holosen döneminde oluşumunu tamamlamış bu birimlerin, akustik temel tarafından bir sokulum şeklinde kesildiği ve yükseltildiği gözlenmiştir. Bu deformasyonlar, magmanın Geç Pleistosen ve Holosen döneminde bu birimlere yapmış olduğu volkanik sokulum neticesinde oluştuğu şeklinde yorumlanmıştır. Sismik kesitlerde belirlenen aktif fayların birbirleriyle ilişkilendirilmesi sonucu çalışma alanının denizaltı aktif tektonik haritasını oluşturmak amacıyla kesitler tektonik ve yapısal olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Submarine stratigraphic and structural features of Sığacık Gulf, Kuşadası Gulf and surroundings, located Aegean coast of the West Anatolia, were investigated under this survey by high resolution seismic reflection methods. High Resolution multi-channel seismic reflection and Chirp data were collected by K. Piri Reis, research vessel of Dokuz Eylül University, in the study area in August-2005 and in March-2008 approximately along the 1000 km seismic lines, for this purpose. The data were processed in SeisLab, D.E.U. Marine Sciences and Technology seismic laboratory, for interpretation. Thirteen distinct unconformities can be traced below the study area that separate thirteen progradational stacked paleo-delta sequences (Lob1-Lob13) on seismic profiles following and cutting each other. As a result of comparison with the oxygen isotopic stages (δ18), these deltas (Lob1-L13) were interpreted that they have been deposited during the sea-level lowstands within Pleistocene glacial stages. In the study area the basement surface which observed as the lowest unconformity surface of the seismic sections was called 'Acoustic Basement'. This basement which traced approximately all of the seismic sections has generally quite wavy surface and underlain the upper seismic units. It was observed that these seismic units which terminated their formation in Pleistocene (Lob1-Lob13) and Holocene period were cut and uplifted by acoustic basement, like an intrusion. These type deformations were interpreted as a result of magmatic intrusion into these upper seismic units occurred in Late Pleistocene and Holocene period. Tectonic and structural interpretation was carried out to constitute the submarine active tectonic map of the study area by correlated active faults identified on seismic sections.