Energetic and exergetic analysis of an autoclaved aerated concrete plant
Bir gazbeton fabrikasının enerji ve ekserji analizi
- Tez No: 422069
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN, PROF. DR. ARİF HEPBAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Türkiye' de yer alan ve yıllık üretim kapasitesi 650000 metreküp olan bir gazbeton üretim tesisinin enerji ve ekserji analizleri gerçek işletme verisi kullanılarak yazarın bugünkü bilgisine gore açık literatürde ilk kez yapıldı. Bu tesisin ana bileşenleri olan buhar kazanı, otoklav ünitesi ve ısı geri kazanım sistemlerinin ekserji verimi ve ekserji yıkımı değerleri, 19 santigrat derecelik ölü (referans) hal sıcaklığında belirlendi. 4116,49 kilowatt' lık en büyük ekserji yıkımı, yüzde 44,9' luk ekserji verimiyle buhar kazanında oldu. En düşük ekserji verimi ise, 2383,37 kilowatt ekserji yıkımı ve yüzde 9,21' lik ekserji verim değerleri ile otoklav sisteminde meydana geldi. Tüm sistemin enerji ve ekserji akışlarını şematik olarak göstermek için, ekserji kayıp ve akış (Grassmann olarak adlandırılan) diyagramlar tezde sunuldu. Aynı zamanda, değişik ölü hal sıcaklıklarının sistemin ekserji verimine olan etkilerini araştırmak için incelemek parametric bir çalışma yapıldı. Ölü hal sıcaklığının artması ile ekserji yıkımında azalma olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energetic and exergetic analyses of an autoclaved aerated concrete (AAC) plant, which has a yearly production capacity of 650000 cubic meters and is located in Turkey, were performed using the actual operational data, for the first time in the open literature to the best of the author's knowledge. The exergy destruction rate and exergetic efficiency values for the AAC production unit, the heat recovery circulation system and the steam boiler, which are the main components of the AAC plant, were determined at a dead state temperature of 19 centigrade degrees. The biggest exergy destruction rate of 4116.49 kilowatts was due to the steam boiler with an exergy efficiency of 44.9 percent while the autoclaving system had the lowest exergetic efficiency of 9.21 percent, with an exergy destruction rate of 2383.37 kilowatts. In order to schematically indicate energy and exergy flows of the whole system, the exergy loss and flow (the so-called Grassmann) diagram was presented in the thesis. A parametric study was also conducted to investigate the effect of varying dead state temperatures on the exergy efficiency of the system. It was concluded that the exergy destruction can be reduced with increasing the dead state temperature.