Metalik biyomalzemelerin elektrokaplama yöntemi ile hidroksiapatit kaplanması, karakterizasyonu, modelleme ve yapay zeka uygulamaları
Coating of metallic biomaterials with hydroxyapatite, characterization, modelling and artifiticial intelligence applications
- Tez No: 422125
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Science and Technology, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çalışmasında CoCrMo metalik biyomalzemelerin biyouyumluluk özelliklerini ve korozyon direncini arttırmak için elektrokaplama metodu ile hidroksiapatit ile kaplanmıştır. Elektrodepozisyon deneylerinde elektrolit sıcaklığı, elektrolit pH değeri, elektrolit konsantrasyonları, uygulanan potansiyel ve kaplama süresi gibi kaplama özelliklerini etkileyen farklı deneysel parametreler uygulanmıştır. Sentetik vücut sıvısında (SBF) yapılan korozyon analizleri ile üretilen kaplamaların biyolojik performansı ölçülmüştür. FTIR ve Elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak üretilen kaplamaların kimyasal ve morfolojik yapısı incelenmiştir. COMSOL Multiphysics, Yanıt Yüzey Analizi (RSM) ve Yapay Sinir Ağları (ANN) gibi modelleme ve optimizasyon yöntemleri kullanılarak üretim parametreleri ve korozyon analizlerinden elde edilen veriler işlenmiş ve modellenmiştir. Her bir elektrodepozisyon parametresinin hidroksiapatit kaplamanın özelliklerine olan etkisi ortaya konulmuş, daha iyi korozyon direncine sahip biyomalzeme üretimi için uygulanması gereken şartlar belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında kullanılan yapay zeka (AI) uygulamalarının ve benzerlerinin biyomalzeme alanına kullanılması istenen özelliklere sahip biyomalzemelerin üretilmesine olanak vererek medikal sektöre önemli bir katkı yapacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, CoCrMo metallic biomaterials were coated with a hydroxyapatite layer to improve biocompatibility and corrosion resistance properties. During electrodeposition experiments, various experimental parameters such as: electrolyte temperature, electrolyte pH, electrolyte concentrations, applied potential and deposition time were investigated. Biologic performance of the fabricated coatings was investigated by corrosion analysis performed in a simulated body fluid (SBF). Morphologic and chemical structure of the fabricated coatings was analyzed using FTIR and electron microscope (SEM). Modelling and optimization methods such as COMSOL Multiphysics, Response Surface Methodology (RSM) and Artificial Neural Networks (ANN) were used to model and classify data gained from analysis. Effect of each electrodeposition parameter on the properties of hydroxyapatite coatings was introduced and conditions to fabricate a better biologic material were determined. It is suggested that using artificial intelligence (AI) applications to fabricate biomaterials with desired properties as in this thesis, will make a great contribution to medical market.