Seabed mapping using multibeam sonar and combining with former bathymetric data
Çok ışınlı sonar ile deniz dibi haritalama ve eski batimetrik veri ile birleştirimi
- Tez No: 422165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deniz dibi haritalama için en pratik metotlar akustik metotlardır. Bu tezde, çok ışınlı iskandil ile harita oluşturma üzerine bir simülasyon programı geliştirilmiştir. Harita çözünürlüğü ve doğruluğunu etkileyen faktörler simülasyonda gösterilmiştir. Sonarın performansını belirleyen ses hızı profilinin Ray Teorisi ile düzeltilmesi anlatılmıştır. Elde edilen veride her bir ışın için derinlik ve bu derinliğin atanacağı konum bilgisindeki hata kaynakları anlatılmıştır. Elde edilen derinlik bilgilerinin gerçek koordinat içerisine aktarımında gemi hareketi ve geminin GPS üzerinden alınan konumu belli bir hata oranı ile simülasyona eklenmiştir. Devam eden kısımda yeni bir metot uygulanarak, daha önceden alınmış batimetrik verilerin yeni ölçümde iyileştirme amaçlı kullanılması çalışılmıştır. Eski ölçümlerin yardımıyla gemi hareketi ve konum belirleme kaynaklı hataların azaltılmasına yönelik bir optimizasyon algoritması uygulanmıştır. Gemi hareketi verilerinin düzeltilmesi ile pozisyon hataları düzeltilmiş ve bu yaklaşım eski harita verilerini iyileştirmek amaçlı ölçüm kalitesine göre ağırlıklandırarak uygulanmıştır. Sonuç bölümünde, simülasyon sonuçları hidrografik çalışmalarda hedeflenen uluslararası standartların belirlendiği Uluslararası Hidrografi Örgütü (IHO)'nün kabul edilebilir hata miktarları ile kıyaslanmıştır. Belirlenen derinlikte alınan ölçümlerde, hata miktarları verilmiş ve gemi hareketi verileri kaynaklı hataların miktarı özetlenmiştir. Düzeltilmiş veri ile eski verinin ölçüm kalitesine göre ağırlıklandırılmasıyla elde edilen iyileştirmeler gösterilmiştir. Hata sonuçları eski haritada, yeni ölçüm haritasında ve iyileştirme sonrası haritada kıyaslanmıştır. IHO standardına uygun bir batimetri çalışmasında ihtiyaç duyulan iskandil çözünürlüğü, gemi hareket sensörü hassasiyeti, GPS konum bilgisi hassasiyeti çıkarılmıştır. İyileştirme sonrası elde edilen değerler IHO'nun kabul edilebilir hata miktarları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most practical methods in underwater mapping are based on acoustic measurements. In this thesis, a simulation program was developed for mapping the sea depth with a multibeam echosounder. The factors affecting the mapping resolution and accuracy were shown on the simulation. The correction of the sound velocity profile, which affects the sonar's performance, with the Ray Theory was explained. The error sources were explained for measured depth values on each beam and the position assigned for depth measurements. In transfer of the achieved data to earth reference frame, ship movement and ship's position by GPS were added to the simulation with a certain error rate. In the next phase, use of previously taken bathymetric data on improvement of new measurement is conducted using a novel method. With the use of old measurements, an optimization algorithm is applied to minimize errors caused by ship movement and position assignment. With correction of ship movement data the position errors are corrected and this approach is applied in order to improve the old map data by weighting with measurement quality. In the conclusion part, simulation results were compared with the acceptable error quantity stated by the International Hydrography Organization (IHO). On specified depth measurements, error amounts are given and error amount related with ship motion data was summarized. Improvement achieved by weighting of corrected new data and previous data with their measurement quality was shown. Error results were compared on the previous map, on the new measurement and on the map after the improvement. Echosounder resolution required in a bathymetry study in accordance with the IHO standards, ship movement sensor precision, and GPS positioning precision are obtained. Data achieved after improvement were compared with the acceptable error quantity stated by the IHO standards.