Object tracking with range gated camera system
Mesafe kapılı kamera sistemi ile nesne takibi
  1. Tez No: 422166
  2. Yazar: MUSTAFA YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN TEMİZEL, DR. KUTHAN YELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Görüntüleme sistemleri,“aktif”ve“pasif”sistemler olarak ikiye ayrılabilir. Pasif sistemler, sadece alıcı olarak çalışır ve çevrelerine enerji yaymazlar. Yaygın olarak kullanılan termal görüntüleme sistemleri ve görüntü kuvvetlendirici sistemler, pasif görüntüleme sistemlerinin örneklerindendir. Aktif görüntüleme sistemleri, etraflarına enerji yayıp, nesnelerden yayılan enerjiyi görüntüleyen sistemlerdir. Pasif sistemler, az da olsa ortam ışığına veya ay ışığına ihtiyaç duyarken, aktif görüntüleme sistemleri ihtiyaç duymazlar. Mesafe kapılı görüntüleme sistemleri yüksek enerji atımlı ışık kaynağını kullanırlar ve kameranın açma-kapama sürelerini ışık kaynağı ile ilişkili olarak belirlerler. Görüntülenecek nesneden yansıyan ışığın kameraya ulaşma zamanı hesaplanır, kamera perdesi kısa bir süre açılarak, yansıyan ışık ile görüntü elde edilir. Bu yöntemle, zor aydınlanma şartlarında bile yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilir. Mesafe Kapılı Sistemlerde nesne takibi yapabilmek için, nesnenin yatay ve dikey hareketinin yanında, kameraya uzaklığının da takip edilmesi gerekmektedir. Uzaklık bilgisi, kameranın açılıp kapanma zamanlamalarında kullanılmakta olup nesnenin görüntüsünün alınabilmesi için doğru olarak bilinmelidir. Bu tez çalışmasında, mesafe kapılı kamera sistemi kurularak, kurulan sistem ile entegre olarak çalışan gürbüz bir nesne takibi algoritması geliştirilmiştir. Nesnenin uzaklığı, önerilen algoritma ve çeşitli görüntü kıyaslama yöntemleri kullanılarak hesaplanmış ve görüntü kıyaslama yöntemlerinin performansları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Imaging systems can be categorized as active or passive. Passive systems act only as a receiver and do not send any energy to their environment. Frequently used night vision systems such as thermal imagers and image intensifier systems are examples of passive systems. Active imaging systems on the other hand, send energy to their environment and detect the reflected energy from the objects. While passive systems require some ambient light or object radiation, active imaging systems can work without any external light source. Range-gated imaging systems are active systems that use a high-power pulsed-light source and control the opening and closing times of the camera shutter in conjunction with the light source. By calculating the arrival time of the reflected light from the object, the camera shutter is opened for a short time period to form an image using the returned light. This allows generating high contrast images of the objects in difficult lighting conditions. To track an object with a range-gated system, beside the horizontal and vertical position of the object, the distance of the object should also be tracked. The distance information is used to arrange shutter timing of the camera. In this thesis, a range-gated camera system test bed was constructed and a robust object tracking algorithm integrated with this system was developed. The distance of the object is calculated by the proposed algorithm with various image comparison methods and the performances of comparison methods are compared.