Kaplama taşı olarak kullanılan andezitler ve sorunları: Niğde Üniversitesi kampüsü
Andesites used as facing stone and their problems: A case from Nigde University campus
  1. Tez No: 422168
  2. Yazar: GONCA BAHADIR AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada son yıllarda yapı ve kaplama taşı olarak yaygın kullanıma sahip andezitlerin, kullanım yerlerindeki performanslarını kontrol eden faktörlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. İnceleme alanı olarak Niğde Üniversitesi Kampüs alanından seçilmiş olup, inceleme alanında kaplama taşı olarak kullanılan andezitler çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Andezitler, Ankara ve Kayseri yöresinden alınmıştır. 5 farklı kayaçtan alınan numuneler üzerinde bu kapsamda kayaçların jeolojik yapılarından ve dış etkilerden kaynaklanan bozunmaları tanımlamak amacıyla ayrıntılı arazi gözlemlerinin yanı sıra, kimyasal analizler, petrografik araştırmalar ile taşların jeomekanik özelliklerini belirlemek için ayrıntılı laboratuvar araştırmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, kaplama ve döşeme taşı olarak kullanılacak andezitlerin, jeolojik özelliklerinin çok iyi bilinmesi ve kullanılacak yerin iklim koşulları, çevresel etkileri göz önüne alınarak kullanılmasının önemi bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this working, an intensive study of defining the factors that significantly affect their performances at the usage place of andesites that have had expansive use as a building and coating stone in recent years was made. As a field of study, the campus of Nigde University was chosen and the andesites used as a coating stone at this field of study constitue the subject of this master seminar. These andesites were taken from the region of Ankara and Kayseri. In this context, on the samples got from the five different stones, with the aim of determining the deteriorations caused by geological constructions and the environmental effects, the detailed laboratory studies were carried out in order to define the chemical analysis, petrographical studies and the geomechanical characteristics of the stones in addition to the detalied observations of the field. As a result of this study, it was once again emhasized the interest in that the geological features of the andesites that will be used as coating and flooring stone must be known very well and these materials must be used by taking into consideration climatic conditions and environmental effects of the place to be used.