Yüzey kaplama taşı olarak kullanılan granitik kayaçların kalite yönünden karşılaştırılması
Comparison of quality of the granitic rocks as ornamental stone
  1. Tez No: 184392
  2. Yazar: FETİ AHMET GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETYÜZEY KAPLAMA TAŞI OLARAK KULLANILAN GRANİTİK KAYAÇLARINKALİTE YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASIBu çalışma, 2002-2004 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı, Uygulamalı Jeoloji Programında Yüksek LisansTezi olarak hazırlanmıştır.İnceleme alanının tabanını oluşturan Ezine zonu, hafif metamorfik kırıntılılar,rekristalize kireçtaşları ve üst seviyelerinde metaklastiklerden oluşan Karadağmetamorfik topluluğu ve bu birimi tektonik olarak üzerleyen çoğunluklaserpantinleşmiş Denizgören ofiyoliti olmak üzere iki birimden oluşur.Oligosen sonrasında Biga Yarımadası' nda yaşanan önemli bir yükselme vekarasallaşma sonucunda Eosen-Oligosen istifi aşınmış, bu evreyi takiben, Oligosensonunda Biga Yarımadası' nı etkileyen yoğun ve yaygın kalkalkalen magmatizmasınabağlı olarak Üst Oligosen-Orta Miyosende, kuvarsmonzonit ve granitik karakterdekiKestanbol Plütonu bölgeye yerleşmiştir.İnceleme alanında Orta Miyosen-Üst Miyosen aralığı ise dasit, andazit ve riyolitikkarakterde lav ve piroklastiklerden oluşan Ayvacık Volkaniklerince temsil edilir. Alttakırıntılı malzemelerden üstte ise sığ denizel kireçtaşlarından oluşan Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı Ilıca ve Gülpınarı formasyonları ile alüvyonlar inceleme alanındaki çökelbirimleri oluşturur.Ülkemizde 1990 yılı sonrasında, gerek yurtdışı, gerekse yurtiçinden doğaltaş için gelentalepler doğrultusunda, bu sektörde önemli bir gelişme meydana gelmiştir. Gün geçtikçebüyüyen pazarla doğru orantılı olarak gelişen ve genişleyen Türkiye doğaltaş sektörü,modernize edilen tesisleri ve çağdaş işletme anlayışıyla birlikte Çin, Hindistan, İtalya,Brezilya gibi dünyanın önde gelen doğaltaş üreticisi ve satıcısı ülkelerinden biri olmaçabası içindedir.Bu çalışmada, Ezine Kestanbol Plütonu' nun yüzey kaplama taşı olarak kullanılabilirliğive kalitesinin araştırılması amaçlanmış, bu sebeple Ezine Kestanbol Plütonu' ndanderlenen numuneler üzerinde, petrografik incelemeler, fiziksel ve mekanik deneylergerçekleştirilerek, elde edilen veriler standart değerler ile karşılaştırılmıştır.Eldeki örneklerin kalitesinin tartışılabilmesi için yurt içi piyasalarda pazara arz edilen 3adet yurt içi, 4 adet de yurt dışı kökenli blok örnek temin edilerek deney numunelerihazırlanmış, Ezine Kestanbol Plütonu' na ait örnekler ile birlikte aynı laboratuar ortamve koşullarında test edilmiştir. Ezine Plütonu' nda işletilen veya işletilmiş olanocaklardan derlenen örneklerle birlikte diğer örneklerden elde edilen deney sonuçları,tablolar ve şekiller yardımıyla özet olarak sunularak kalite yönünden tartışılmıştır.xi
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPARISON OF QUALİTY OF THE GRANITIC ROCKS AS ORNAMENTALSTONEThis study was prepared as Master Thesis in Applied Geology Programme of theGeological Engineering Department of the Science Institute of the Istanbul Universityduring 2002-2004.The oldest unit of the study area is Ezine zone. The two main units of the Ezine zone inthe region is observed; Karadag metomorphic assamblage which is composed of slightlymetomorphed clastics, recrystallised limestones and at the upper levels metaclastics andmainly serpentinised Denizgoren ophiolits which overlains the metaclastics withuncomformity.After the Oligosen at the Biga Peninsula as a result of significant orogenic activities theEosen-Oligosen units has been eroded away, following these events, to the end ofOligosen, related to the calcalcalen magmatism which has effected the Biga Peninsulawide spread, The Kestanbol Plutone, mainly charecterized with quartz monzonite andgranite has intruded into the region during Upper Oligosen-Middle Miocene.In the study area, the Middle Miosen-Upper Miocene period is represented by AyvacıkVolkanics consisting of andesitic and riolitic lavas and piroclastics. Upper Miocene-Pliocene aged Gulpınar and Ilıca formations composed of coarse clastics at the lowerlevels and shallow marine limestones at the upper levels and the alluvium are thesedimentary units of the studied area.After 1990, the increasing requests from both internal and external markets for naturalstone has lead an important development in this field. Day by day, proportional to thegrowing market, developing and growing Turkish natural stone sector with themodernised plants and modern mannagements is willing to become one of the greatproducer of the world as China, India, Italy and Brasil.This study is aimed to determine the quality of the Ezine Kestanbol Plutone used asornamental stone. For this reason, petrographic studies, physical and mechanical testshas been carried out on the samples that are collected from the quarries present aroundthe plutone and the results has been compared with the standart values.For discussing the quality of the Kestanbol Plutone granitic rocks, 3 local and 4international block samples are achieved from the market and samples for experimentsare prepared from the blocks and together with the samples of Kestanbol Plutonegranitic rocks the same tests has been performed on them at the same laboratoryconditions. Data collected from these experiments are summerised by means of graphicsand figures.xii