Bayan futbolcuların motorik ve morfolojik özelliklerinin performansa etkileri
- Tez No: 42226
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
127 ÖZET Çalışmamızda İstanbul Acarlar bayan futbol takımı, Mersin Cam Spor bayan futbol takımı ve İzmir Altay bayan futbol takımının toplam 45 futbolcusunun Motorik ve Morfolojik özellikleri belirlenerek, bu özelliklerin performansa etkileri araştırılmıştır. Bu konuda yaptığımız araştırmaya destek sağlaması amacıyla, bayanlarda spor ve bayan-futbol konularında literatür taraması yapılarak, konu ile ilgili bulunan kaynaklara, araştırmamızın ikinci kısmında yer verilmiştir. Araştırmaya ilgi duyanların konuyla ilgili başvuru kaynağı olarak kullanabilecekleri; bayanların özellikleri ve sportif yönleri detaylı olarak ele alınarak incelenmiştir. Bazı kısımlarda erkek futbolcularla mukayase edilerek farklı ve ilgili konularına değinilmiştir. Performanslarının belirlenebilmesi için, deneklere çalışmalar öncesi ve sonrası antropometrik ve motorik beceri testleri uygulanmıştır. Takımların ligdeki sıralamaları performans kriteri olarak kabul edilmiştir. Bunun yanısıra araştırmaya alınan Türk Bayan Futbolcuların yabancı bayan futbolcularla karşılaştırmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY In aur (study) it has been researched the motoric and morphological natures of forty-five footballers of the woman teams, Acarlar Istanbul, Camspor Mersin, and Altay İzmir. In order to support our research we have studied the subject carefully including a literature search about uaman activöities and uaman football and also me have added some materials and also we have added some materials from sources in the second part, This work includes many fe atures that are of interest chiefly to the persans who would like to learn the subject with all the details, lu some parts we have also tried to explain the woman fottbaîl by comparing the man football with the differences or similarities. Before or after work it has been applied antropometric and motoric skill tests to the testers in order to define their performances. Acarlar football team, which is amangst the best of othen teams, has obtained the highest result. Their success in the division has shown at the same time their-the teams' performanca criterion. It has been determined that the footballers cannot reach an excellent performance beause of the lack of training and bad nutrition. Power, speed and strength that ore of motoric features in sports, affect the performance mastly so woman footballers need mone power and speed training. Especially, in the youth, strength training is weey impartant.