Türk Hukukunda koşullu salıverme ve bazı İslam ülkelerindeki uygulaması
Releasing on probation in Turkish Law and its practise in some İslamic countries
- Tez No: 422429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koşullu salıverilme, cezanın infazını tamamlayan önemli bir kurumdur. Bu sistem, suçluların topluma yeniden kazandırılması ve suç oranının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Koşullu salıverilme bazı şartlar gerçekleştiğinde uygulanır. Ayrıca koşullu salıverilen hükümlüye, hâkim bazı yükümlülükler yükleyebilmektedir. Hükümlü bu yükümlülüklere uymaz ve yeniden suç işlerse koşullu salıverilme kararı geri alınır. 5275 sayılı yeni Türk İnfaz Kanunu'na göre salıverilen hükümlüye denetimli serbestlik tedbirleri uygulanabilir. Ayrıca koşullu salıverilmeye Irak'ta 1971 tarihli Ceza Muhakemeleri Usulü Yasasında yer verilirken; Umman'da ise Umman Ceza Kanunu içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada, koşullu salıverilme kurumunun Türk hukukunda ve bazı İslam devletlerindeki yeri ve önemi tüm ayrıntısıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Releasing on probation is an important institution about execution of punishment. This system helps for reintegration of offenders and decreasing the crime rates. Releasing on probation is practiced when some conditions are provided. The judge can also put some obligations to offender who is released on probation. If offender doesn't obey these obligations and commit a crime again, releasing on probation decision will be cancelled. According to the law number 5275, supervised liberty can be practiced for offender who is released. Moreover, in Iraq while releasing on probation is held in the Law of Criminal Courts Procedure dated 1971, in Amman, it is also held in Amman Criminal Law. In this study, the place and importance of institution of releasing on probation is told with all details.