Limyra cam buluntuları (1969-2012) ve Doğu Akdeniz cam ticareti
Glass finds from Limyra (1969-2012)and the glass trade in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 422503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN M. DOKSANALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 534
Özet
Limyra'da 1969-2012 kazı sezonlarında ele geçen cam eserler bu çalışmanın konusunu oluşturur. Araştırma kapsamında, söz konusu kazı dönemleri boyunca kentin farklı bölgelerinde açığa çıkarılan 10.651 parçalık repertuardan oluşan cam eserler gözden geçirilmiş ve istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu malzeme incelenerek elenmiş ve çalışmaya uygun özelliklere sahip 1312 parça malzeme, teknik, form, işlev yanında yakın ve uzak benzerleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Kentteki cam buluntular kentin yerleşim arkeolojisine uygun olarak bir kronoloji sunmaktadır. Gökliman ve Limyros/Phoiniks (?) nehir ağzı limanı sayesinde antik dönemin Rodos, Kıbrıs, İskenderiye, Suriye-Filistin ve İtalya gibi önemli cam üretim merkezlerinden gelen ithal cam eserler saptanmıştır. Bununla birlikte Bizans Dönemi'nde kentte üretim yapıldığına dair kuvvetli bulgular ele geçmiş, ancak şimdiye dek in-situ bir atölye yapısı ortaya çıkarılmamıştır. Limyra cam eserlerinin yerel ve ithal özellikleri, antik dünyanın cam üretim merkezleri ile Limyra kentinin ticari ilişkileri de irdelenmiştir. Bununla birlikte Doğu Akdeniz'de ticari bir mal olarak camın dolaşım rotaları ve 'Sualtı ve Denizcilik Arkeolojisi' verileri ele alınmış, bu bağlamda batıklarda ele geçen cam buluntular ve ticari dolaşımdaki camın niteliği konuları da bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Sunulan araştırma, Limyra'daki arkeolojik dolgulardan geçtiğimiz 43 yıl içerisinde elde edilen cam buluntularını konu ediniyor olması, incelenen camların sayısal veri olarak genişliği, form çeşitliliği ve Geç Klasik Dönem'den Bizans Dönemi içlerine kadar kesintisiz sunduğu kronoloji nedeniyle özelde Likya ve genelde ise Güneybatı ve Batı Anadolu cam araştırmaları için bir ilk olma vasfına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the glass artefacts found in excavations at Limyra between the years 1969-2012. Consisting of 10.651 pieces unearthed in various sections of the city in these excavations, recorded and statistically evaluated. 1312 pieces were found worthy of examination, and were analysed with their close and distant counterparts in terms of material, technique, form and function. These glass finds present a chronology relevant to the settlement archaeology of the city. The Gökliman and Limyros/Phoiniks (?) river-mouth harbours imported identified glass artefacts from Rhodes, Cyprus, Alexandria, Syria-Palestine and Italy, imports from the significant glass production centers in antiquity. However, numerous finds of local East Roman glass but to date no glass workshop has been found at Limyra. The local and imported characteristics of glass artefacts; and the commercial relations between the glass production centers of antiquity and Limyra have also been investigated. In addition to the routes of glass as a commercial material in the Eastern Mediterranean, data relating to“Underwater and Maritime Archaeology”has also been discussed; in this context throughout this study the glass finds and the quality of the glass within commercial circulation have been investigated. The glass finds unearthed in Limyra in the last 43 years are mentioned; as the large numbers and great variety of glass objects found, present an uninterrupted chronology from the Late Classical to the middle East Roman (Byzantine) Period; this study being the first concerning Lycia and Southwestern Anatolia to address the finds of glass from a city.