Farklı koşullarda perkütan cerrahi eğitimi alan iki cerrahın perkütan nefrolitotomi sonuçlarının ve öğrenme eğrilerinin karşılaştırılması
Comparisons of outcomes in percutaneous nephrolithotomy and learning curves of two different surgeons trained in different locations
  1. Tez No: 422644
  2. Yazar: MUSTAFA KADIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Günümüzde perkütan renal giriş tekniğinde meydana gelen gelişmeler, intrarenal cerrahilerin daha güvenilir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Deneyimde artma ve kullanılan aletlerin teknolojisindeki gelişmelerle perkütan nefrolitotomi (PCNL) birçok böbrek taşı için tercih edilen ilk seçenek tedavi yöntemidir. PCNL'yle uğraşan cerrahlar için en önemli sorun olan girişimin öğrenme eğrisi, herhangi bir işte ustalık edinebilmek için zamana karşı geçen süreci ifade eden eğridir. Bu çalışmanın amacı, PCNL için kurslar ve bir fellowship programını tamamlayan bir ürologla bu eğitimleri almayan ancak ilk ürologun öğrenme eğrisini (60 olgu) tamamlamasından sonra PCNL yapmaya başlayan başka bir ürologun PCNL deneyimlerinin karşılaştırılmasıdır. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2005 ile Temmuz 2008 tarihleri arasında yapılan 356 PCNL olgusu 2 gruba ayrılarak incelendi. Kurslar ve bir fellowship programı sonrasında PCNL yapmaya başlayan ürologun gerçekleştirdiği girişimler grup–1'i (n=182); bu eğitimleri almayan ancak ilk ürologun öğrenim eğrisini tamamlamasından sonra (60 olgu) PCNL yapmaya başlayan diğer ürologun yaptığı girişimler grup–2'yi (n=119) oluşturdu. Operasyonlar; operasyon ve floroskopi süresi, taş alanı ve hacmi, giriş için kullanılan port sayısı, kan transfüzyon sayısı, komplikasyon oranı, operasyon öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit miktarları, taştan arınma oranları, perkütan nefrostomi kateterinin çıkartıldığı gün sayısı ve hastanede kalış süresi açısından karşılaştırıldı. Verilerin değerlendirilmesinde gruplar arası 4 karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmada; taş alanı ve hacmi, taştan arınma, giriş için kullanılan port sayısı, operasyon öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit miktarları, taştan arınma oranları, perkütan nefrostomi kateterinin çıkartıldığı gün sayısı, kan transfüzyonu, komplikasyon oranları ve hastanede kalış süreleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Ayrıca, her iki ürologun PCNL süreleri arasında da anlamlı fark izlenmedi (p=0,291). Ancak, grup–2'nin floroskopi kullanım süresi grup–1'e göre anlamlı şekilde daha düşük bulundu (p=0,003). Öğrenim eğrisinin göstergeleri olan ameliyat ve floroskopi sürelerinin olgu sayılarına göre zaman içindeki değişimleri karşılaştırıldığında her iki ürolog açısından fark olmadığı tespit edildi. Sonuçlar: Bu çalışmanın bulguları, cerrahi deneyim arttıkça operasyon ve floroskopi sürelerinin de azaldığını göstermektedir. Deneyimli bir merkezde PCNL eğitimi almış ve öğrenim eğrisini tamamlamış bir cerrahın bulunması, sonraki cerrahların PCNL için benzer sonuçlar elde etmesini sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: The development of techniques to establish a safe and reliable percutaneous renal access triggered the growth of percutaneous intra-renal procedures. As experience has increased and instruments have improved, percutaneous nephrolithotomy (PCNL) has become the preferred approach for most renal stones. The most important issue among surgeons concerning PCNL is its learning curve defining as a graph that represents the progress in the mastery of a skill against the time required for such mastery. The aim of this study is to compare the outcomes of PCNL performed by two different surgeons trained in different locations. Patients and Methods: From January 2005 to July 2008 the medical records of 356 PCNL procedures were retrospectively evaluated. PCNL performance of the two surgeons, who operated on 301 renal units were compared. PCNLs performed by the surgeon who completed a fellowship program and courses was accepted as group-1 and included 182 units, PCNLs performed by the surgeon who did not have a training on PCNL in another center but performed operations after the first surgeon completed his learning curve (60 units) was accepted as the group-2 and included 119 units. PCNL outcomes were compared between the two groups regarding to operation and fluoroscopy times, stone surface area and volume, number of Access, blood transfusion rates, complication rates, post–preop Hb and Htc 6 differences, stone clearance rates, time for removing percutaneous catheter, and hospital stay. Study parameters were compared between the groups using one-way analysis of variance, Tukey's test and chi-square tests. Results: Mean stone surface area and stone volume, and the localization of the Stones, mean stone clearance, blood transfusion, and complication rates were similar between the groups (p>0,05). Additionally, no significance difference was found between the groups regarding mean operation time (p=0,291).However, mean fluoroscopy time in the group–2 was significantly lower than the group–1 (p=0,003). The two accepted predictors of the learning curve, mean operation and fluoroscopy times, were similar between the operators. Conclusion: Our study demonstrated that the operation and fluoroscopy times were gradually reduced as the surgical skills increased. This study suggest that presence of a surgeon who trained in an experienced center may provide similar success rates in PCNL procedures for the subsequent surgeons.