Mpf-ı/88 ile frekansmetre uygulaması
Frequency meter application with mpf-i/88
- Tez No: 422643
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada amaç MPF-I/88 mikroişlemci ile yapılabilecek uygulamalara bir örnek vermektir. Cihaz ilk açıldığında ilk başlama işlemini (cold start) yerine getirir. Eğer cihaz çalışırken sıfırlama sinyali gelirse çalışırken yeniden başlama (warm start) işlemini yerine getirir. Sisteme giriş ve çıkış işlemi yapabilmek için çeşitli portları vardır. Belirli adreslere yerleştirilen giriş ve çıkış birimleri LCD gösterge, yazıcı, klavye ve teyp giriş/çıkışıdır. MPF-I/88'in teype kaydetme şekli IBM-PC'ye benzerdir. Sisteme giriş/çıkış portlarını, bellek düzenini ve mikroişlemcinin çalışması için gerekli sinyali sağlayan CPU destekleyen lojik devreler mevcuttur. Sistem zamanlama devresi CPU için gerekli saat sinyalini üretir ve bu saat frekansını bölerek mikroişlemcinin çalışacağı frekansa getirir. Bekle lojiği sisteme giriş ve çıkış yapılacağı zaman CPU'yu bekletir. Bütün yazmaçları ve sistemdeki“latch”lari sıfırlamak için sistem sıfırlama devresi vardır.Kesme isteği lojiği CPU'nun yaptığı işlemleri bırakıp istenilen işlemi yerine getirmesi için gerekli sinyali üretir.8088'de adres ve veri yolunun“multiplex”olarak çalışması nedeniyle“bus buffer”ı kullanılır. Bellek çözücüleri iki ayrı bölümde incelenir. Bunlar RAM ve ROM çözücülerdir. Giriş ve çıkış port adreslerinide giriş/çıkış arabirimi belirler. Sistemi genişletebilmek için genişletme kartı kullanılır. Harici komut oluşturmak ve sistemi istenilen adresten başlatmak için“AUTO ROM”kullanılır. MPF-I/88'de“line Assembler”yazabilmek için monitor programında oluşturulan birçok komutları vardır. Tezde bu komutlar teorik olarak anlatılmıştır. Eğer bu komutların örnekleri görülmek istenirse MPF-I/88'in kullanıcı kitabına bakılabilir. 8088'in komutlarını bir programda incelemek için frekansmetre programı esnek olarak verilmiştir. Bu frekansmetre birim zamanda gelen darbelerin sayısını sayar. Bu birim zaman 1 sn olarak alınmıştır. Bilindiği gibi bu sistemde 8088 mikroişlemcisi kullanılmıştır. 8088 mikroişlemcisinin 14 yazmaçı vardır. Aritmetik ve bazı diğer işlemlerde bir değeri kontrol etmek için FL yazmaçı kullanılır. CPU'nun 20 tane adres yolu vardır. Dolayısıyla 1 MBaytlık adresleme yapabilir. 16 bitlik yazmaç 1MBaytı adresleyemez. Bu yüzden segment yazmaçlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bazı dizi işlemlerinde ise SI ve DI yazmaçları kullanılır.
Özet (Çeviri)
The reason of this investigation is to give application as an example which can be done with MPF-I/88 microprocessor system. Device performs cold start when power is first applied. It executes warm start, if a reset sinyal cames while the device is on. There are varius ports at system to input to system and to output from it. Input and output units to be put into define adresses are LCD display, printer, keyboard and tape input/output (I/O). Recording method of MPF-I/88 is similar to IBM-PC. There are logics supporting CPU that provide necessary signals in order to operate the microprocessor and memory map and I/O. Memory decoders are investigated with two manner. They are RAM and ROM decoders. I/O interface logic determines the adresses of I/O ports. An expanding card is used to expand the system. AUTO ROM is used to constitute external instruction and to start the system from specified adress. There are great number of instructions to be constituted at monitor program to write“line assembler”to MPF-I/88. These instructions are explanied the here, theoretically. If you want to see other examples of these instructions, you can apply to user's manuel book. Frequencymeter program is given as an example to 8088's instructions. This Frequencymeter counts per second. As you know 8088 microprocessor is used at this system.8088 CPU has 14 register. There are 20 bit of adress bus. Therefore, adressing for 1MByte can be done, but this is impossible for the SI and DI registers are used at some string processes.